Psychologia

Uwierz w naukę!

By: CNBP

W obliczu zagrożenia religia może odgrywać ważną rolę. Wyznawane przez nas wartości duchowe pozwalają nam poczuć się bezpieczniej, zrozumieć świat i zbudować bliskie więzi z innymi. Czy wiara w naukę może czynić podobne cuda? Zgodnie z wynikami badań psychologów z Oxfordu i Yale stres sprawia, że bardziej wierzymy w dorobek nauki!

Przypomnij sobie ostatni raz, kiedy ważne wydarzenie miało zadecydować o Twoich losach. Może to był trudny egzamin, a może spotkanie biznesowe z nowym klientem? Jakie uczucia towarzyszyły ci w takiej sytuacji i co dodawało ci otuchy? Jeśli jesteś osobą religijną, to pewnie wiara pomogła ci przezwyciężyć lęk w tych decydujących momentach. Jednak jeśli zaprzeczasz istnieniu nadprzyrodzonych mocy, to w co wierzysz w stresujących chwilach?

Miguel Farias wraz z zespołem badaczy postanowili sprawdzić, czy bardziej wierzymy w naukę, gdy musimy stawić czoła zdenerwowaniu i lękowi. W tym celu do udziału w badaniu zaprosili wioślarzy. Część uczestników odpowiadała na pytania w warunkach wysokiego stresu – pół godziny przed regatami, w których startowali. Pozostali uczestniczyli w badaniu podczas treningu. Sportowcy szacowali, do jakiego stopnia zgadzają się ze stwierdzeniami na temat nauki (np. „Wszystkie ludzkie problemy mogą zostać rozwiązane dzięki nauce”).

Wyniki pokazały, że tuż przed startem w ważnych zawodach wioślarze bardziej wierzyli w naukę! Aby sprawdzić wiarygodność tego efektu, badacze przeprowadzili drugi eksperyment. Tym razem połowę badanych studentów i wykładowców poprosili o opisanie przemyśleń związanych z własną śmiercią. Druga połowa uczestników miała w ten sam sposób napisać o bólu podczas wizyty dentystycznej. Następnie mierzono nastrój badanych oraz siłę ich wiary w naukę. Dodatkowo zastosowano również inny wskaźnik – poziom determinizmu naukowego. Wiąże się on ze stopniem, w jakim wierzymy, że zachowanie jest zdeterminowane przez naturę, geny i środowisko, a nie naszą wolę.

– Przeprowadzone badania dowodzą, że nie tylko religia nabiera większego znaczenia, gdy towarzyszy nam silne zagrożenie. Wiara w naukę może być szczególnie istotna dla osób o poglądach ateistycznych -twierdzą naukowcy na łamach Journal of Experimental Social Psychology.

Okazało się, że w naukowe odkrycia bardziej wierzyły osoby, które przed chwilą zastanawiały się nad własną śmiercią! Uczestnicy nie różnili się nastrojem, ani poziomem determinizmu naukowego, co potwierdza wiarygodność zaobserwowanego efektu.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie CNBP
Farias, M., Newheiser, A. K., Kahane, G., & de Toledo, Z. (2013). Scientific faith: Belief in science increases in the face of stress and existential anxiety. Journal of Experimental Social Psychology, 49(6), 1210–1213. http://doi.org/10.1016/j.jesp.2013.05.008
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Marta Wrońska

Absolwentka psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Junior Researcher Programme w ramach EFPSA, muzyk-instrumentalista. W SWPS realizuje projekt "Wyznaczniki zmian stanów uwagi w procesie twórczym" w ramach Diamentowego Grantu. Studiowała grę na fortepianie w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nieustannie próbuje połączyć swoje dwie największe pasje, zagłębiając się w psychologię twórczości, muzyki i sztuki. Od czasu do czasu chętnie zwiedza świat Tolkiena.