Śmiech na przeziębienie

Cierpimy na przeziębienie średnio 2 do 5 razy w ciągu roku, więc ustalenie psychologicznych czynników ryzyka i podjęcie odpowiednich kroków zaradczych może pomóc w leczeniu lekkich i poważniejszych infekcji. Doktor Sheldon Cohen wraz z zespołem z Uniwersytetu Carnegie Mellon postanowił sprawdzić jak nasze nastawienie może wpłynąć na walkę z niebezpiecznymi zarazkami.

Zespół pod przewodnictwem dr Cohena badał 334 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 54 lat przez 6 dni. W tym czasie starano się ustalić jakie emocje najczęściej towarzyszą badanym. Każdorazowo badacze korzystali ze standardowych pytań ustalających nastrój pozytywny (m.in. poziom energii, dobrostan i odczuwany spokój) nastrój negatywny (m.in. depresję, niepokój i wrogość). Po dwóch tygodniach każdy z badanych aplikował sobie donosowo (za pomocą areozolu) dawkę wirusów wywołujących przeziębienie. Następnie naukowcy monitorowali zdrowie i nastrój ochotników przez pięć kolejnych dni.

Wyniki wcześniejszych badań przekonują, że osoby, które doświadczają więcej emocji negatywnych mają większe szanse na zapadnięcie na choroby niż te, które przeżywają emocje pozytywne. Rzeczywiście, w procesie rozwijania się wirusów przeziębienia to doświadczanie pozytywnych emocji pozwalało najefektywniej przeciwstawić się chorobie, ale negatywne emocje nie zwiększały prawdopodobieństwa zachorowania.

Jak się okazało ludzie odprężeni, szczęśliwi i pełni energii rzadziej ulegają skutkom działania organizmów chorobotwórczych. Optymizm i tendencja do doświadczania emocji pozytywnych jest silnie skorelowane z większą odpornością w czasie podobnych warunków epidemiologicznych. Podejście pozytywne koreluje również z mniejszą ilością odczuwanych symptomów chorobowych. Szczęśliwe osoby są bardziej odporne na rhinowirusy powodujące popularne przeziębienia. Dlatego drodzy czytelnicy proszę nie marnować czasu i w sezonie zimowym należy oglądać więcej komedii!

Więcej informacji:
(C) zdjecie unsplash.com
Cohen, S., Doyle, W., Turner, R., Alper, C., & Skoner, D. (2003). Emotional Style and Susceptibility to the Common Cold . Psychosomatic Medicine, 65, 652-657.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
3 comments

Comments are closed.

Related Posts