Jak szybko i zdrowo poprawić swój wygląd? Półki drogerii uginają się pod ciężarem środków, które obiecują nam szybkie efekty. Każdy krem kusi zapewnieniami o pięknej, zdrowej skórze czy „promiennym” i „świeżym” wyglądzie. Jednak badania dowodzą, że wystarczy… niewielka zmiana diety.
Spożycie owoców i warzyw dostarcza nam karotenoidów. Karotenoidy są żółto-czerwonymi pigmentami organicznymi. Te związki fitochemiczne pozwalają chronić tkanki skóry, a także przyczyniają się do zwalczania procesów związanych ze starzeniem zwyrodnieniowym, chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą, a nawet niektórymi nowotworami. Czy te substancje wpływają również na zdrowy i atrakcyjny wygląd naszej skóry? Pigmenty te odpowiadają za nadanie skórze koloru, w szczególności naturalnego żółtawego kolorytu cery. Naukowcy sądzą, że żółty kolor sygnalizuje zdrowie u posiadacza takiego zabarwienia. Potwierdzeniem są preferencje ewolucyjne – dla osobników płci przeciwnej właśnie taki koloryt jest najbardziej przyciągający.
Naukowcy ze szkockiego uniwersytetu St Andrews postanowili więc sprawdzić, jak ilość zjadanych codziennie warzyw i owoców wpłynie na wygląd. Przeprowadzili sześciotygodniowe badanie, w którym wzięło udział 64 ochotników rasy białej. Badani na wstępie uzupełniali szczegółowy kwestionariusz dotyczący ilości spożywanych owoców i warzyw. Następnie wykonywano im zdjęcie twarzy. Pomiary – zarówno kwestionariusz, jak i fotografie – powtórzono po trzech oraz sześciu tygodniach – w dniu zakończenia eksperymentu. W trakcie tych 6 tygodni badani nie mogli korzystać z solarium czy z samoopalaczy, a do zdjęć musieli pozować pozbawieni nawet odrobiny makijażu. Dzięki temu badacze mieli pewność, że nic oprócz diety nie wpłynęło na odcień ich skóry.
Chociaż fraza „cera żółtawa” kojarzy się negatywnie, w rzeczywistości taki odcień ludzkiej skóry jest przez większość z nas odbierany jako atrakcyjny. Kolor żółty rozświetla twarz i pozbawia ją szarości. W jednym z badań, gdy uczestnicy mieli uatrakcyjnić przedstawiane im na komputerze ludzkie twarze za pomocą manipulacji kolorystyką, zdecydowana większość zwiększała nasycenie fotografii żółcią (niezależnie od rasy osób, których twarze poddawano manipulacji). Twarze żółte oceniane były jako bardziej atrakcyjne i zdrowsze. Co ciekawe, obecność żółtych barwników podnosi atrakcyjność nie tylko u ludzi. Również ptaki (np. dzwońce) wysoko cenią obecność żółtych elementów w ubarwieniu partnera.
Po zakończeniu eksperymentu fotografie uczestników były mechanicznie analizowane pod względem odcienia skóry oraz przedstawiane niezależnym sędziom oszacowującym poziom zdrowia i atrakcyjności sfotografowanej osoby. Okazało się, że wzrost spożycia owoców i warzyw zwiększa żółte i czerwone zabarwienie skóry. Ta zależność wystąpiła jednak dopiero po 6 tygodniach badania. Ci z badanych, którzy w trakcie trwania eksperymentu jedli więcej warzyw i owoców, zostali ocenieni nie tylko jako bardziej atrakcyjni od innych (i od siebie samych z początku eksperymentu), ale również bardziej zdrowi. Co więcej, okazało się, że już niewielkie zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie (4 porcje dziennie) przekładało się na poprawę wyglądu – już 2,9 porcji więcej sprawiało, że badani wyglądali na zdrowszych, zaś 3,3 porcji – poprawiało ich atrakcyjność.
W Internecie roi się od blogów zachwalających drogie i podobno skuteczne kosmetyki, bogate w rozmaite związki chemiczne o skomplikowanych nazwach. Jednak wyniki badania Whiteheada i jego współpracowników wskazują, że są tańsze i “smaczniejsze” sposoby na poprawę stanu naszej skóry. Jeśli więc zależy nam na zdrowszym wyglądzie, warto zainwestować nie w kosztowny krem, a zakupy w osiedlowym warzywniaku!
Whitehead RD, Re D, Xiao D, Ozakinci G, Perrett DI (2012) You Are What You Eat: Within-Subject Increases in Fruit and Vegetable Consumption Confer Beneficial Skin-Color Changes. PLoS ONE 7(3): e32988. doi:10.1371/journal.pone.0032988
Ciekawe jak wyniki takich badań wyglądałyby np. w Korei Południowej, gdzie jaśniejsza, bielsza cera jest bardziej pożądana i uważana za ‘zdrowszą’…
“Co ciekawe, obecność żółtych barwników podnosi atrakcyjność nie tylko u ludzi. Również ptaki (np. dzwońce) wysoko cenią obecność żółtych elementów w ubarwieniu partnera.” I już wiemy czemu kanarki są atrakcyjniejsze od wróbli… tyle że jedne i drugie jedzą głównie ziarno…