Psychologia Zdrowie

Napoje energetyczne dopingują mózg nie krzepę

Jak głosi hasło jednego z czołowych producentów napojów energetycznych, po jego spożyciu poczujesz się jak uskrzydlony. Wizja, że po wypiciu takiego “płynnego paliwa” będziemy pracować wydajniej, szybciej i bardziej kreatywnie jest bardzo kusząca.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham oraz Manchester Metropolitan University pokazali, że napoje energetyczne, które zawierają cukier aktywują ośrodki nagrody i przyjemności w mózgu. Natomiast napoje sztucznie słodzone nie powodują takiego efektu.

W przeprowadzonym badaniu, ochotnicy, którzy otrzymali napoje z cukrem, byli w stanie ukończyć trening fizyczny o 2% szybciej niż ci, którzy wypili mieszankę słodzona sztucznie.Ludzkie ciało jest w stanie wytwarzać wystarczająco dużo glukozy by podtrzymać swoją pracę, nawet podczas godzinnych forsownych ćwiczeń.

Zatem w krótkich okresach aktywności fizycznej, napoje energetyczne nie miałyby wpływu na wydajność, ponieważ węglowodany z napoju byłyby przydatne dopiero po kilku godzinach wysiłku, kiedy to organizm zacząłby wykorzystywać własne zapasy glukozy. Czy oznacza to, że badani doznawali “kopa” przez napój z cukrem?

By odpowiedzieć na to pytanie, Chambers poprosił rowerzystów wyczynowych oraz rekreacyjnych, by zasiedli na rowerkach w laboratorium. W tym eksperymencie uczestnicy tylko płukali usta płynami z cukrem i sztucznym słodzikiem. Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego, miało sprawdzić czy obszary w ich mózgach reagowały podobnie na podane im płyny.

Jak się okazało, u rowerzystów którzy pili napoje z cukrem, badanie MRI ujawniło większą aktywność w ośrodkach nagrody i przyjemności. Badacze przypuszczają, że to właśnie pobudzenie mózgu w tych obszarach powoduje zwiększoną wydajność podczas ćwiczeń fizycznych.

Eksperymenty te potwierdzają hipotezę, jakoby mózg grał główną role w procesie osiągania przez organizm optymalnej wydolności fizycznej. Kiedy w ustach poczujemy smak cukru, może to powodować napływ dodatkowego “paliwa” a przez to uruchomić obszary nagrody i przyjemności w mózgu.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com
Chambers, E. S., Bridge, M. W., & Jones, D. A. (2009). Carbohydrate sensing in the human mouth: effects on exercise performance and brain activity. The Journal of Physiology, 587, 8, 1779-1794

Źródło oryginalnego artykułu omawiającego badania autorów:
Alice Park (2009). Study: Energy Drinks Boost the Brain, Not Brawn. Pobrano 17 marzec 2009 z http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1891350,00.html?xid=rss-topstories

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Olga Białobrzeska

Doktorantka psychologii Uniwersytetu SWPS, asystent na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, członkini Sopot Social Cognition Lab. Zainteresowania naukowe: psychologia społeczno-poznawcza.