Napoje energetyczne dopingują mózg nie krzepę

Jak głosi hasło jednego z czołowych producentów napojów energetycznych, po jego spożyciu poczujesz się jak uskrzydlony. Wizja, że po wypiciu takiego “płynnego paliwa” będziemy pracować wydajniej, szybciej i bardziej kreatywnie jest bardzo kusząca.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham oraz Manchester Metropolitan University pokazali, że napoje energetyczne, które zawierają cukier aktywują ośrodki nagrody i przyjemności w mózgu. Natomiast napoje sztucznie słodzone nie powodują takiego efektu.

W przeprowadzonym badaniu, ochotnicy, którzy otrzymali napoje z cukrem, byli w stanie ukończyć trening fizyczny o 2% szybciej niż ci, którzy wypili mieszankę słodzona sztucznie.Ludzkie ciało jest w stanie wytwarzać wystarczająco dużo glukozy by podtrzymać swoją pracę, nawet podczas godzinnych forsownych ćwiczeń.

Zatem w krótkich okresach aktywności fizycznej, napoje energetyczne nie miałyby wpływu na wydajność, ponieważ węglowodany z napoju byłyby przydatne dopiero po kilku godzinach wysiłku, kiedy to organizm zacząłby wykorzystywać własne zapasy glukozy. Czy oznacza to, że badani doznawali “kopa” przez napój z cukrem?

By odpowiedzieć na to pytanie, Chambers poprosił rowerzystów wyczynowych oraz rekreacyjnych, by zasiedli na rowerkach w laboratorium. W tym eksperymencie uczestnicy tylko płukali usta płynami z cukrem i sztucznym słodzikiem. Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego, miało sprawdzić czy obszary w ich mózgach reagowały podobnie na podane im płyny.

Jak się okazało, u rowerzystów którzy pili napoje z cukrem, badanie MRI ujawniło większą aktywność w ośrodkach nagrody i przyjemności. Badacze przypuszczają, że to właśnie pobudzenie mózgu w tych obszarach powoduje zwiększoną wydajność podczas ćwiczeń fizycznych.

Eksperymenty te potwierdzają hipotezę, jakoby mózg grał główną role w procesie osiągania przez organizm optymalnej wydolności fizycznej. Kiedy w ustach poczujemy smak cukru, może to powodować napływ dodatkowego “paliwa” a przez to uruchomić obszary nagrody i przyjemności w mózgu.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com
Chambers, E. S., Bridge, M. W., & Jones, D. A. (2009). Carbohydrate sensing in the human mouth: effects on exercise performance and brain activity. The Journal of Physiology, 587, 8, 1779-1794

Źródło oryginalnego artykułu omawiającego badania autorów:
Alice Park (2009). Study: Energy Drinks Boost the Brain, Not Brawn. Pobrano 17 marzec 2009 z http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1891350,00.html?xid=rss-topstories

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Powyższy artykuł zawiera ciekawe informacje na temat skuteczności powszechnie stosowanych napojów energetycznych. Autorka stworzyła bardzo zwięzły tekst, napisany przystępnym językiem i opisujący przebieg badania. Niestety, niektóre dane podane przez właścicielkę artykułu nie są spójne z podanym, docelowym źródłem. Przebieg badania, do którego autorka umożliwiła dostęp internautom, jest opisany w sposób zbyt infantylny a także okrojony.
    Samo badanie składało się na dwa etapy powiązane z dwoma celami już przeze mnie wymienionymi – wyplukanie ust płynem i sprawdzenie reakcji przez badanie MRI oraz w grupie kontrolnej z płynem ze sztucznym cukrem (placebo). Celem badania był wpływ napojów energetycznych na wyniki ćwiczeń fizycznych – poprzez płukanie jamy ustnej płynem z glukozą (wpływ glukozy na wysiłek fizyczny) i wykorzystanie rezonansu magnetycznego (zbadania działania mózgu na podanie glukozy). Według autorki badania miały na celu ustalenie wpływu napojów na wysiłek taki jak kreatywność czy szybkość pracy. Jej cel nie był ściśle związany z przytoczonym eksperymentem. W interpretowanych badaniach nie wspominano o kreatywności rowerzystów ani wolontariuszy a tym bardziej o wpływie cukrów na jej działanie – skupiono się tylko i wyłącznie na wysiłku fizycznym. Na początku tekstu zostało zawarte informacje o badaniu, w którym biorą udział wolontariusze, natomiast nie zostały podane żadne źródła umożliwiające jego weryfikacje a także pełniejsze dane na jego temat (np. skład badaczy). Wniosek autorki, dotyczący badanych płuczących usta roztworem z glukozą, którzy ukończyli trening szybciej, jest trafny. Natomiast pojawiają się niezgodności. W źródle, w którym badanie zostało szczegółowo opisane, nie są zawarte informacje o dwóch rangach rowerzystów, które zostały zawarte w powyższym tekście streszczającym. Autorka dzieli grupę rowerzystów na rekreacyjnych i wyczynowych o czym w podanym przez nią źródle docelowym nie ma żadnej informacji. W opisie eksperymentu podano także ilość badanych – ośmiu rowerzystów w jednej grupie i ośmiu w drugiej (kontrolnej) – o czym nie dowiadujemy się z powyższego tekstu. Autorka wyciągnęła wnioski tylko z jednego z wyników badaczy. Nie wspomina o drugim, dotyczącym receptorów doustnych, które reagują na węglowodany, niekoniecznie na samą słodycz. Informuje internautę o szybszym wykonaniu zadania wysiłkowego pod wpływem glukozy.
    Można łatwo zauważyć zależności między rzeczywistym opisem eksperymentu, streszczeniem go w języku angielskim (czyli dwoma źródłami na których opiera się autorka) a powyższym tekstem. Autorka publikacji nie dokonała własnej interpretacji badań, a przetłumaczyła artykuł, w którym badanie zostało już zinterpretowane. Dodatkowo nie udzielono żadnych informacji o replikacji badań oraz jak cukier działałby w przypadku innych sportowców czy, tak jak autorka na samym początku zasugerowała, na temat wpływu powszechnych napojów energetycznych na wysiłek w trakcie pracy umysłowej. Porównanie różnych badań mogłoby być ciekawe i zaskakujące. Z drugiej strony byłoby ciężko porównać inne badania do opisanego, ponieważ grupa 16 rowerzystów jest zbyt mała aby wysuwać z niej zbyt pochopne wnioski.

  2. Zdecydowanie dopingują mózg. Piłam przez dłuższy czas, ale już nie działają, więc zamieniłam je na żeń- szeń, który pobudza, wspaniale podnosi wydajność organizmu i co chyba najważniejsze odporność na stres. Odkąd stosuję Gold żeń– szeń complex mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nie czuje już senności pomimo odpowiedniej dawki snu, znużenie też zniknęło, a moje osiągi w pracy są znacznie lepsze.

Comments are closed.

Related Posts