Psychologia

Humor jest atrakcyjny!

Po co nam poczucie humoru? Okazuje się, że śmiech jest ważny w relacjach miłosnych! Badania opublikowane na łamach Personality and Individual Differences pokazują, że osoby zabawne oceniane są jako ładniejsze.

Uczestnicy badania przeprowadzonego na szkockim University of Stirling oglądali filmy wideo przedstawiające mężczyzn i kobiety o różnym wyglądzie i zachowaniu. Następnie oceniali aktorów pod względem atrakcyjności fizycznej i poczucia humoru, a także określali własną gotowość do nawiązania z nimi związku miłosnego.

Wyniki

Wysokie oceny na skali atrakcyjności były mocno związane z postrzeganiem aktorów jako zabawnych. Co ciekawe, męskie poczucie humoru zachęcało uczestniczki w takim samym stopniu do przelotnego i stałego związku, kobiece zaś skłaniało uczestników do częstszego deklarowania przelotnej znajomości.

„Teorie ewolucyjne mówią, że męski śmiech jest odbierany za oznakę dobrych genów i inteligencji, a kobiecy – zainteresowania męskimi zalotami” – piszą Mary Louise Cowan i Anthony C. Little, autorzy badania.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Cowan, M., and Little, A. (2013). The effects of relationship context and modality on ratings of funniness. Personality and Individual Differences, 54 (4), 496-500 DOI: 10.1016/j.paid.2012.10.020

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach lipcowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Małgorzata Osowiecka

Z-ca redaktora naczelnego badania.net. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Studentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich SWPS. Jej zainteresowania naukowe to psychologia poznawcza i twórczości oraz psychologia języka. Poza psychologią zajmuje się dziennikarstwem. W wolnych chwilach pisze wiersze.