Podobno piękno to pojęcie względne, ponieważ jego ocena zależy od oceniającego. W niespłena 18 minutowym wykładzie Denis Dutton spróbuje przekonać Was, że powyższe stwierdzenie nie jest prawdziwe. Ten profesor filozofii oraz edytor czasopisma Arts & Letters Daily z pomocą animatora Andrew Parka w niesamowicie interesujący sposób wyjaśni, dlaczego wzorce piękna są identyczne dla wszystkich ludzi. Jak łatwo się domyślić, podstawą teorii wykładowcy z Uniwersytetu w Canterbury jest ewolucja. Według Duttona mechanizm ewolucyjny ukształtował sposób spostrzegania oraz prefernecje wobec piękna, które znamy dzisiaj.
Więcej informacji:
Strona autora wykładu.
Profil na stronie TED.
Życiorys Denisa Duttona na Wikipedii.
Strona autora wykładu.
Profil na stronie TED.
Życiorys Denisa Duttona na Wikipedii.
Kulturowo jest uwarunkowana w tym sensie, że stoi za nią pewien kulturowy stereotyp – w takim społeczeństwie niedostatku istnieją bez wątpienia warstwy, które na brak pożywienia nie narzekają (klasa panująca, kapłańska etc.), a mimo to oni się z tego ogólnego stereotypu nie wyłamują.
Akurat “wzorce piękna” identyczne dla wszystkich nie są, bo są warunkowane kulturowo, przykładem choćby opalenizna czy tusza. Natomiast ten odbiór kulturowy jest wyzwalany przez wspólne wszystkim uwarunkowania genetyczne.
Akurat o tuszy nie możemy właściwie powiedzieć, że jest uwarunkowana kulturowo. Badania pokazują, że warunkuje ją raczej dostępność pożywienia – mężczyźni w społeczeństwach w większym stopniu dotkniętych widmem głodu preferują kobiety o kobiety o tęższej budowie ciała (podobnie jak głodni studenci).