Czuję się młodziej niż wyglądam!

By: Don’t Die Get Married

Celem badania przeprowadzonego przez trzy badaczki z Uniwersytetu w Białymstoku (Mirucka, Bielecka, Kisielewska) i opublikowanego niedawno w Personality and Individual Differences było zbadanie związku pomiędzy subiektywnie postrzeganym wiekiem osób starszych a ich orientacją pozytywną. Wyniki pokazały, że większość starszych ludzi czuła się dużo młodsza, niż rzeczywiście była, a subiektywnie postrzegany wiek lepiej przewidywał stopień pozytywnego nastawienia, niż wiek chronologiczny.

Pozytywna orientacja jest tendencją do zauważania, skupiania się i przywiązywania wagi do pozytywnych elementów w życiu, własnym doświadczeniu czy w sobie samym (Caprara, 2009). Łączy w sobie 3 aspekty: samoocenę, optymizm i satysfakcję z życia. Zgodnie z Teorią Orientacji Pozytywnej, optymistyczny obraz samego siebie, własnego życia i przyszłości pomaga efektywnie radzić sobie z życiowymi wyzwaniami, porażkami czy stratami (Caprara, 2009).

Z kolei subiektywny wiek to nie taki jaki mamy a taki, na który się czujemy. Badania wykazały, że w średniej i późnej dorosłości, odczucie bycia młodszym jest pozytywnie związane z dobrostanem psychicznym (Weiss et al., 2013), długowiecznością (Kotter-Grühn, Kleinspehn-Ammerlahn, Gerstorf, & Smith, 2009), fizycznym i poznawczym funkcjonowaniem (Stephan, Chalabaev, Kotter-Grühn, & Jaconelli, 2013), czy wyższą satysfakcją z życia (Boehmer, 2006; Logan, Ward, & Spitze, 1992; Mock & Eibach, 2011).

Celem badania było sprawdzenie czy istnieje związek pomiędzy subiektywnie odczuwanym wiekiem a poziomem orientacji pozytywnej oraz czy za jego pomocą można trafniej przewidywać poziom pozytywnego nastawienia, samooceny i satysfakcji z życia, niż za pomocą wieku chronologicznego.

W badaniu wzięło udział 194 seniorów (111 kobiet i 83 mężczyzn), w wieku od 57 do 90 lat, którzy byli proszeni o podanie danych demograficznych i socjoekonomicznych, ocenę swojego zdrowia (poziom aktywności, zdrowie fizyczne, dolegliwości fizyczne i psychiczne) oraz wypełnienie trzech kwestionariuszy: Skali Pozytywności (orientacja pozytywna), Skali Samooceny Rosenberga i Skali Satysfakcji z Życia. Dodatkowo uczestnicy byli proszeni o uzupełnienie zdania: “Zwykle czuję się jakbym miał/a … lat”, które dostarczyło danych na temat subiektywnego wieku badanych.

Porównanie właściwego wieku badanych z subiektywnym pokazało, że ponad 75% uczestników postrzegało siebie jako młodszych, niż rzeczywiście byli. Około 19% badanych czuło się starzej, a niecałe 6% czuło się na tyle lat ile miało. Co ciekawe, średnia różnica wieku chronologicznego i subiektywnego wyniosła aż 12 lat w obu przypadkach (poczucia bycia młodszym i starszym).

Dalsze analizy pokazały jak duże znaczenie miało to na ile lat czuli się badani. Subiektywny wiek osób starszych okazał się być silniejszym predyktorem poziomu orientacji pozytywnej, satysfakcji z życia i samooceny, niż wiek rzeczywisty. Innymi słowy to na ile lat czuli się badani pozwalało lepiej przewidywać ich pozytywne nastawienie oraz ocenę życia i własnej osoby, niż wiek chronologiczny. Co więcej, subiektywny wiek okazał się mieć unikalną moc wyjaśniającą, niezależną od oceny własnego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jak podają autorki, rezultaty z badania mogą mieć znaczenie praktyczne dla osób, które zawodowo zajmują się, wspierają i opiekują się osobami starszymi. Jak sugerują badaczki, odpowiedź na proste pytanie: „Na ile lat się czujesz?” zadane osobie starszej, może mieć istotną wartość diagnostyczną w obszarze samooceny, satysfakcji z życia i orientacji pozytywnej.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie Don’t Die Get Married
Mirucka, B., Bielecka, U., Kisielewska, M. (2016). Positive orientation, self-esteem, and satisfaction with life in the context of subjective age in older adults. Personality and Individual Differences,
September 2016, 99:206-210

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. Genialne badanie i wnioski na poziomie noblowskim…
    na następne tego typu dociekania proponuje temat czy osoby oglądające komedie w kinie są subiektywnie bardziej wesołe czy smutne…
    Badanie takie może mieć kolosalne znaczenie dla przemysłu rozrywkowego…

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Zazdrosny jak pies

Miłośnicy czworonogów często przypisują im skomplikowane emocje i odczucia, takie jak poczucie winy (“mój pies od razu wie,…