Model produktywności mężczyzn uprawiających naukę i łamiących prawo jest bardzo podobny. Oba zawody osiągają szczyt w okolicach trzydziestego roku życia, a następnie ich zapał do osiągania sukcesów spada.
Nie jest trudno uwierzyć, że do powstania najpiękniejszych płócien, melodii czy poematów przyczyniła się walka o względy kobiety. Trudniej przyjąć informację, że taki sam mechanizm może towarzyszyć pracy naukowej lub włamaniom.
W artykule opublikowanym na łamach Journal of Research in Personality, Satoshi Kanazawa z Uniwersytetu Canterbury w Nowej Zelandii przekonuje, że naukowcy, podobnie jak kryminaliści, osiągają najlepsze wyniki przed trzydziestym rokiem życia a jeśli chcą przedłużyć swoją produktywność nie powinni się żenić. Kanazawa przeanalizował biografie i dorobek 280 uczonych mężczyzn i porównał do rozkładu kariery i osiągnięć kryminalistów. Badacz zauważył, że 65 procent z nich osiąga najwięcej przed 30 rokiem życia, a małżeństwo wpływa silnie hamująco na ich produktywność.
Doktor Kanazawa przekonuje, że w kontekście przyciągania kobiecej uwagi, łamanie zamków ma podobną wartość do publikowania artykułów – po wyborze długoterminowej partnerki, mężczyźni obu zawodów tracą motywację do konkurowania o względy pań.Kanazawa, S. (2003). Why productivity fades with age: the crime-genius connection. Journal of Research in Personality, 37 (4), 257-272.
Artykuł dostępny jest pod tym adresem