Ciekawostki

Przestępcy zachowują się jak naukowcy

Model produktywności mężczyzn uprawiających naukę i łamiących prawo jest bardzo podobny. Oba zawody osiągają szczyt w okolicach trzydziestego roku życia, a następnie ich zapał do osiągania sukcesów spada.

Nie jest trudno uwierzyć, że do powstania najpiękniejszych płócien, melodii czy poematów przyczyniła się walka o względy kobiety. Trudniej przyjąć informację, że taki sam mechanizm może towarzyszyć pracy naukowej lub włamaniom.

W artykule opublikowanym na łamach Journal of Research in Personality, Satoshi Kanazawa z Uniwersytetu Canterbury w Nowej Zelandii przekonuje, że naukowcy, podobnie jak kryminaliści, osiągają najlepsze wyniki przed trzydziestym rokiem życia a jeśli chcą przedłużyć swoją produktywność nie powinni się żenić. Kanazawa przeanalizował biografie i dorobek 280 uczonych mężczyzn i porównał do rozkładu kariery i osiągnięć kryminalistów. Badacz zauważył, że 65 procent z nich osiąga najwięcej przed 30 rokiem życia, a małżeństwo wpływa silnie hamująco na ich produktywność.

Rozkład osiągnięć akademickich (znaczących publikacji) w zależności od wieku badacza

Doktor Kanazawa przekonuje, że w kontekście przyciągania kobiecej uwagi, łamanie zamków ma podobną wartość do publikowania artykułów – po wyborze długoterminowej partnerki, mężczyźni obu zawodów tracą motywację do konkurowania o względy pań.

Więcej informacji:
Kanazawa, S. (2003). Why productivity fades with age: the crime-genius connection. Journal of Research in Personality, 37 (4), 257-272.
Artykuł dostępny jest pod tym adresem
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.