Profesor Barbara J. Rolls na łamach American Journal of Clinical Nutrition w taki sposób opisała przebieg eksperymentu: obniżyliśmy wielkość porcji oraz liczbę kalorii w podawanych posiłkach, a badani nie odczuwali różnicy. Jak się okazało, wykreślenie nawet do 800 kalorii z codziennego jadłospisu może pozostać niezauważone.
Procedura tego eksperymentu była następująca: do badania zaproszono 24 kobiety w wieku między 19 a 35 r.ż. Panie jadły śniadanie, lunch i kolację w laboratorium przez dwa następujące po sobie dni tygodnia (każdego tygodnia przez miesiąc). Badacze dostarczali kobietom również przekąski do zabrania do domu.
Menu serwowane w ciągu dwóch dni było identyczne, kolejne tygodnie różniły się jednak kalorycznością i wielkością porcji. Posiłki były w wersji standardowej lub lekkiej. W wersji lekkiej wielkość posiłków spadła o 25 procent a ich zawartość kaloryczna (dzięki wykorzystaniu warzyw i owoców) o 30 procent. Średnio rzecz biorąc, kobiety przyjmowały więc około 800 kalorii dziennie mniej niż robiły to wcześniej. Następnie badacze mierzyli poczucie sytości i głosu przed, po oraz w trakcie dwudniowych sesji. Jak się okazało, badani nie odczuwali istotnej różnicy między otrzymywanym menu i nie rekompensowali sobie mniejszej zawartości energetycznej podjadając między posiłkami lub jedząc więcej kolejnego dnia.
(C) Zdjęcie unsplash.com
Rolls, B.J., Roe, L.S., and Meengs, J.S. (2010). Portion size can be used strategically to increase vegetable consumption in adults. American Journal of Clinical Nutrition, 91:913-922.
800 kalorii, to napewno nikt ne zauważy :P
Zapraszam do wspolpracy. Wymiana linkow lub publikacja artykulu na mojej stronie – z podaniem jego zrodla? Zapraszam serdecznie http://www.psychika.net