Nieodczuwalny ubytek

Profesor Barbara J. Rolls na łamach American Journal of Clinical Nutrition w taki sposób opisała przebieg eksperymentu: obniżyliśmy wielkość porcji oraz liczbę kalorii w podawanych posiłkach, a badani nie odczuwali różnicy. Jak się okazało, wykreślenie nawet do 800 kalorii z codziennego jadłospisu może pozostać niezauważone.

Procedura tego eksperymentu była następująca: do badania zaproszono 24 kobiety w wieku między 19 a 35 r.ż. Panie jadły śniadanie, lunch i kolację w laboratorium przez dwa następujące po sobie dni tygodnia (każdego tygodnia przez miesiąc). Badacze dostarczali kobietom również przekąski do zabrania do domu.

Menu serwowane w ciągu dwóch dni było identyczne, kolejne tygodnie różniły się jednak kalorycznością i wielkością porcji. Posiłki były w wersji standardowej lub lekkiej. W wersji lekkiej wielkość posiłków spadła o 25 procent a ich zawartość kaloryczna (dzięki wykorzystaniu warzyw i owoców) o 30 procent. Średnio rzecz biorąc, kobiety przyjmowały więc około 800 kalorii dziennie mniej niż robiły to wcześniej. Następnie badacze mierzyli poczucie sytości i głosu przed, po oraz w trakcie dwudniowych sesji. Jak się okazało, badani nie odczuwali istotnej różnicy między otrzymywanym menu i nie rekompensowali sobie mniejszej zawartości energetycznej podjadając między posiłkami lub jedząc więcej kolejnego dnia.

Jak się okazało, mniejsze i mniej kaloryczne posiłki były równie satysfakcjonujące jak duże i pełne pustych kalorii. Zdaniem badaczy, to kolejny argument, jak łatwo można zredukować spożycie zbędnych kalorii poprzez włączenie do jadłospisu podobnej ilości warzyw i owoców.
Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com
Rolls, B.J., Roe, L.S., and Meengs, J.S. (2010). Portion size can be used strategically to increase vegetable consumption in adults. American Journal of Clinical Nutrition, 91:913-922.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Mali altruiści

Najnowsze badania zespołu z Uniwersytetu w Waszyngtonie   przedstawiają pierwsze dowody na to, że podstawowe poczucie sprawiedliwości i…
Czytaj dalej

Efekt Matyldy

W 1892 roku brytyjski psychiatra James Crichton-Browne donosił o wyodrębnieniu nowego zaburzenia psychicznego występującego wyłącznie u kobiet –…