Naukowcy podpowiadają jak wybrać okap kuchenny

Przyrządzanie posiłków na kuchence gazowej powoduje powstawanie zanieczyszczeń powietrza, których stężenia mogą przewyższać dopuszczalne normy. Sam proces gotowania potraw generuje lotne związki chemiczne, zwiększa wilgotność w pomieszczeniu oraz tworzy mniej lub bardziej uciążliwe zapachy. Okap kuchenny z wbudowanym wentylatorem i filtrem to najlepszy sposób, aby ustrzec się przed niebezpieczeństwami oraz niedogodnościami wynikającymi z gotowania.

Dwóch kalifornijskich uczonych z Lawrence Berkeley National Laboratory, postanowiło sprawdzić efektywność siedmiu różnych okapów kuchennych zamontowanych nad kuchenką gazową z czterema palnikami. Jako kryteria do ogólnej oceny naukowcy przyjęli wydajność wentylatora, hałas oraz efektywność wyłapywania zanieczyszczeń. Okapy mieściły się w przedziale cenowym od 40 do 600 dolarów i zamontowane były według schematu na obrazku poniżej. W ten sposób udało się zebrać zestaw cech, które powinien posiadać idealny okap kuchenny, który będzie pełnił funkcję nie tylko elementu wystroju wnętrza.

Schemat przedstawiający ustawienie sprzętów podczas eksperymentów./ Environmental Science and Technology

Okap kuchenny z wbudowanym wiatrakiem znajduje się w większości gospodarstw domowych, jednak w wielu z nich nie jest stosowany zbyt często. Głównym powodem, dla którego nie włączamy wentylatora przy każdym gotowaniu jest hałas. Nie ma zatem sensu kupować nawet najdroższego okapu, jeśli jego dźwięk nie będzie pozwalał na użytkowanie, dlatego, to jedno z głównych kryteriów jakimi powinniśmy kierować się przy wyborze tego rodzaju sprzętu do własnej kuchni.

Kolejną, bardzo ważną kwestią jest wydajność wentylatora. Powinien on być zdolny do wymiany powietrza o objętości minimum pięciu kuchni w ciągu godziny. Przepływ powietrza nie powinien być mniejszy niż 62 litry na sekundę w przypadku okapów zamontowanych na ścianie. Efektywna praca wentylatora jest kluczowa dla sensu montażu urządzenia. Okap bez wentylatora będzie jedynie świetnym miejscem do skraplania się wody, a jeśli mamy sprawny przewód wentylacyjny, może część oparów wydostanie się z kuchni.

Efektywność wyłapywania zanieczyszczeń jest zależna od kilku czynników. Po pierwsze okap powinien mieć dość dużą objętość oraz być wyposażony w wentylator promieniowy (obrazek poniżej). Dodatkowo daszek okapu powinien wystawać jak najdalej nad palniki kuchenki. W ten sposób można otrzymać ponad 90% wydajność.

Schemat budowy wentyaltora promieniowego / wikipedia.org

Niestety z eksperymentów wynika, że w wypadku okapów kuchennych efektywność urządzeń idzie w parze z ich ceną. Najlepiej sprawdziło się najdroższe urządzenie, które kosztowało aż 600 dolarów. Było ciche, duże i efektywne. Problem pojawia się jednak podczas weryfikacji energooszczędności produktu. Okazuje się, że ten najskuteczniejszy (i najdroższy) nie mieścił się w standardach programu Energy Star stawiając potencjalnych użytkowników przed problematycznym wyborem. Autorzy badania zapewniają, że warto inwestować w droższe i bardziej efektywne okapy, które nie będą nam przeszkadzać ogromnym hałasem. Dla własnego zdrowia oraz jakości prowadzenia gospodarstwa domowego warto w sklepie z AGD zwrócić uwagę na wskazówki podsunięte przez naukowców.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Delp WW, & Singer BC (2012). Performance Assessment of U.S. Residential Cooking Exhaust Hoods. Environmental science & technology PMID: 22568807
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts