Kształt natury

By: aotaro

Wyobraźcie sobie spacer osiedlem domów jednorodzinnych – czy cechy roślinności, która je otacza, takie jak kształt liści, mogą mieć wpływ na to jak postrzegamy ich wartość i bezpieczeństwo? Jakkolwiek dziwnie to brzmi, okazuje się, że taka zależność istnieje.

Teoria leżąca u jej podstaw głosi, że wewnętrzne właściwości miejsca zamieszkania są odzwierciedlone w charakteryzującej go roślinności. Zgodnie z tym, wrażenie jakie wywoła w nas zielone otoczenie domu jest ważną składową tego, jak ocenimy sam budynek, a nawet mieszkających w nim ludzi.

Z serii eksperymentów izraelskich badaczy z Uniwersytetu w Hajfie wynika, że dom otoczony roślinami o ostrych, kanciastych liściach, takich jak krzewy iglaste czy rośliny wyglądem przypominające palmy lub trawy, oceniamy jako wart wyższej ceny i zapewniający większe poczucie bezpieczeństwa niż dom otoczony roślinnością o zaokrąglonych liściach. Ponadto, ludzie przejawiają tendencję do podzielania przekonania, że właściciel domu skojarzonego z ostrymi liśćmi odczuwa znacznie mniej strachu niż właściciel domu skojarzonego z okrągłymi liśćmi. Co ważne, okazuje się, że ani wiek, płeć, pochodzenie, kultura czy status socjoekonomiczny uczestników badania nie zmienia kierunku tych zależności. W związku z tym, bardzo prawdopodobne jest, że preferencja wobec otaczania się roślinnością o ostrych liściach wynika z naszej ewolucyjnej przeszłości. Po pierwsze, to własnie kształt jest podstawowym wizualnym determinantem preferencji wobec elementów otoczenia. Nasz mózg przetwarza informację o kształcie szybko i bez udziału świadomości, a jak wskazują Moshe Bar i Maital Neta z Uniwersytetu Harvarda percepcja obiektów o ostrych konturach powoduje wzrost pobudzenia w ciele migdałowatym – strukturze odpowiedzialnej za odczuwanie strachu i unikanie zagrożeń.

Po drugie, środowisko obfite w roślinność o ostrych kształtach przypomina afrykańską sawannę, a okazuje się, że ludzie preferują środowiska sawannopodobne bardziej niż inne biomy, takie jak lasy deszczowe, czy typowe dla klimatu umiarkowanego lasy liściaste lub iglaste. Prawdopodobnie wynika to z tego, że sawanna to środowisko, które umożliwiło rozwój człowieka jako gatunku. Wysokie trawy i skupiska ciernistych krzewów zapewniały stabilne schronienie i ochronę przed drapieżnikami.

Jak udowadniał Stephen Kaplan, najbardziej atrakcyjne wydają nam się środowiska, które mają zalety funkcjonalne – takie jak zapewnianie bezpieczeństwa. Tym bardziej, skłonność do wyższej oceny domów otoczonych roślinnością o ostro zakończonych liściach wydaje się związana z ich potencjalnie protekcyjną funkcją.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie aotaro
Tekst ukazał się również na łamach profilu Psychologia środowiskowa
Hareli, S., David, S., Lev-Yadun, S., Katzir, G. (2016). Money in your palm: Sharp shaped vegetation in the surroundings increase the subjective value of houses. Journal of Environmental Psychology, 45, 176-187.

Bar, M., Neta, M. (2007). Visual elements of subjective preference modulate amygdale activation. Neuropsychologia, 45, 2191-2200.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Rzecz wydaje się intuicyjnie logiczna, badania potwierdzają więc czepiać się nie ma czego, no może samej sensowności badań. Home końcu udowodniono jedynie to co większoś ć posiadaczy ogrodów od dawna wiedziała; nic tak nie cieszy jak niski trawnik z kępkami wysokiej, plus iglaki, berberysy i akacjowate.. sawanna jak marzenie.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Kto zagraża Antarktydzie?

Traktat Antarktyczny jednoznacznie zakazuje wprowadzania nowych gatunków roślin oraz zwierząt na tereny jedynego, niezamieszkałego na stałe kontynentu na…