Czy starość kojarzy Ci się z taktownym, kulturalnym zachowaniem i wyważonymi reakcjami? Badanie przeprowadzone przez profesor Julie Henry oraz współpracowników, pokazuje, że taki obraz starszych ludzi jest błędny.
Autorzy zbadali 111 osób w wieku od 33 do 95 lat pod względem poziomu niestosownych zachowań, mierzonych na dwa sposoby. Pierwszym z nich była ocena ich codziennego zachowania dokonana przez najbliższych przyjaciół albo współmałżonków. Drugi pomiar odbył się podczas eksperymentu i była to ocena reakcji osób badanych na niespodziewaną sytuację mogącą powodować niesmak i dezaprobatę społeczną. W przypadku obu tych miar osoby starsze wykazały wyższy poziom niestosownych zachowań, w porównaniu do osób młodszych.
Dlaczego tak się dzieje? Być może seniorzy nie dbają już o to, co o ich niewłaściwych zachowaniach myślą inni ludzie? To wytłumaczenie, choć intuicyjne, nie jest zgodne z wynikami badań von Hippel, Silver, & Lynch (2000), które pokazały że osobom starszym, bardziej niż młodszym, zależy na kontroli swoich niewłaściwych reakcji oraz na wywieraniu pozytywnego wrażenia.
Jaka jest więc przyczyna takich zachowań? Wyniki badania Henry i in. wskazują m.in. na deficyty w kontroli wykonawczej i ogólnych zdolnościach poznawczych, występujące wraz z wiekiem, które powodują zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym.
Podsumowując, można powiedzieć, że z wiekiem nasze zachowania stają się coraz bardziej niestosowne. Nie dzieje się to jednak z naszej winy. Zmiany te są związane z normalnymi procesami starzenia się i trudno je powstrzymać. Ale ma to też swoje plusy. Nasze zachowania może tracą na stosowności, ale na pewno zyskują na szczerości.
(C) Zdjęcie Neill Kumar
Henry, J.D., von Hippel, W., Baynes, K. (2009). Social inappropriateness, executive control, and aging. Psychol Aging, 24(1):239-44. doi: 10.1037/a0013423.