Lekiem w ból odrzucenia

Czy lek przeciwbólowy działa na złamane serce? Naomi Eisenberger z University of California Los Angeles wykazała, że ból fizyczny i psychiczny są powiązane, ponieważ angażują te same obszary mózgu.

Przeprowadzone badania dowodzą, że czynniki, które zmniejszają ból ciała, mogą łagodzić również efekty wykluczenia społecznego. Uczestnicy jednego z badań przez trzy tygodnie zażywali lek przeciwbólowy (paracetamol) albo placebo (połykali pastylkę z cukru z przekonaniem, że jest to lek przeciwbólowy). Codziennie zaznaczali także w ankiecie doświadczanie wykluczenia i zranienia.

Jak się okazało, badani przyjmujący paracetamol deklarowali znacznie mniej negatywnych uczuć. – Odpowiedź neuronalna na negatywne doświadczenia w kontaktach z innymi ludźmi jest zbliżona do reakcji na odczuwanie fizycznego dyskomfortu – tłumaczy dr Eisenberger. – To mechanizm adaptacyjny. Ból społeczny daje nam motywację do utrzymywania więzi niezbędnych do przetrwania – dodaje badaczka. Artykuł opublikowano w magazynie Current Directions in Psychological Science.

Więcej informacji:
Eisenberger, N. I. (2012) Broken Hearts and Broken Bones A Neural Perspective on the Similarities Between Social and Physical Pain, Current Directions in Psychological Science, 21(1), DOI: 10.1177/0963721411429455
Artykuł ukazał się również drukiem na łamach listopadowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts