Zagrajmy o przyszłość

Badania nad hazardem wyjaśniają, dlaczego podejmujemy się zobowiązań, których później żałujemy.

Michael Sagristano i Yaacov Trope z Uniwersytetu w Nowym Jorku oraz Nira Liberman z Uniwersytetu w Tel Avivie,informowali badanych, że zawody, na które obstawią swoje zakłady, odbędą się za chwilę lub za kilka miesięcy. Do wyboru pozostawiano badanym stawki, jakie zdecydują się obstawić, manipulując jedynie rozmiarem wygranej i wkalkulowanego ryzyka (np. 4 dolary wygranej można było uzyskać już przy 50 procentach szans, podczas gdy 8 dolarów nagrody, można było wygrać dopiero przy szansach równych 1:4). Jak się okazało, gdy badani stawiali swoje zakłady w dalekiej przyszłości ryzykowali znacząco więcej, licząc na wyższe wygrane, niż badani, którzy obstawiali zakłady natychmiastowe. Ryzykanci z grupy zakładów odroczonych, tłumaczyli się chęcią zysku, podczas gdy hazardziści z grupy natychmiastowej, skupiali się raczej na kalkulacji prawdopodobieństwa wygranej.

Psycholodzy sugerują, że decydując się na przyszłe aktywności przeceniamy abstrakcyjne cele a ignorujemy konkretne, małe kroki niezbędne do ich osiągnięcia. W rezultacie nasze przyszłe zobowiązania mogą stać się ryzykowniejsze, trudniejsze i prawdopodobnie zajmą nam więcej czasu niż się nam to pierwotnie wydawało. – Nasze badania dowodzą, że w odległej perspektywie myślimy jedynie o atrakcyjności wyniku naszych starań, zaś jeśli cel ma zostać zrealizowany niedługo, zastanawiamy się raczej nad jego wadami – tłumaczą naukowcy. – W miarę zbliżania się do realizacji planu, nasze działania tracą na atrakcyjności.

Więcej informacji:
Sagristano, M. D., Trope, Y., & Liberman, N. (2002). Time-dependent gambling: Odds now, money later. Journal of Experimental Psychology: General, 131, 364-376.
Total
0
Shares
Related Posts
Exit mobile version