Zbieraj największe napiwki

Jeśli pracujesz w zawodzie, w którym mile widziana jest wdzięczność klientów, rozbijaj kwotę rachunku na kilka mniejszych. Takie praktyczne wnioski płyną z badań psychologów: im większą sumą mamy się podzielić tym mniejszy jej procent oddajemy w napiwku.

Badacze z Uniwersytetu Waszyngtona w St.Louis, wykazali, że im większy jest rachunek tym mniejszy napiwek zostawiamy obsłudze. Leonard Green, Joel Myerson oraz Rachel Schneider zebrali dane z 1000 rachunków i napiwków z dwóch różnych restauracji, salonów fryzjerskich i taksówek.

Od której sumy na rachunku otrzymasz większy procent napiwku?

  • 20 pln (70%, 79 Votes)
  • 100 pln (30%, 34 Votes)

Total Voters: 113

Loading ... Loading ...
Analiza tak zebranych informacji wykazała, że za każdą z tych usług procent napiwku zmniejsza się wraz z wielkością rachunku. Wyjątek stanowi jedynie przedział od 100 do 200 dolarów – w tym zakresie procent napiwku jest bardzo zbliżony.

Napiwek jest przejawem efektu ważenia – mówi profesor Green. – Okazuje się, że dopasowujemy relatywną wartość napiwku do obiektywnej kwoty rachunku. W raporcie zamieszczonym w przeglądzie Psychonomic Bulletin & Review, badacze udowadniają, że przeciętny klient do rachunku za 10 dolarów najchętniej dołoży dodatkowe 2 dolary (co stanowi 20 procent wartości usługi), ale do rachunku za 80 dolarów najchętniej doliczy już tylko 12 dolarów (co stanowi 15 procent rachunku).

Green i Myerson radzą, by kelnerzy zamiast rachunków łączonych, osobno naliczali należności indywidualnych klientów przy stole, dzięki czemu mogą liczyć na większy procent napiwków. A ty drogi Czytelniku badania.net jakie napiwki zostawiasz w restauracjach?

Więcej informacji:
Green L., Myerson J., Schneider R. (2003). Is there a magnitude effect in tipping? Psychonomic Bulletin & Review, 10(2), 381-386.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

Mit Mehrabiana

Albert Mehrabian to emerytowany profesor psychologii Uniwersytetu Kalifornijskiego. W latach 60 jako młody doktor zafascynowany był komunikacją międzyludzką…
Czytaj dalej

Menstruacyjny cyrk

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. PMS – premenstrual syndrom) jest przedmiotem nie tylko niewybrednych żartów, ale ciągłej debaty naukowców…