Psychologia

Zarost pożądany

Naukowcy znaleźli powód, dla którego mężczyźni powinni unikać maszynek do golenia.

Nick Neave i Kerry Shields z Northumbria University w Newcastle poprosili 60 kobiet o ocenę mężczyzn z różnym rodzajem zarostu – począwszy od gładko ogolonych, przez lekko zarośniętych, aż do panów przypominających Rumcajsa. Panie oceniały takie cechy jak męskość, atrakcyjność czy dojrzałość. Okazało się, że mężczyźni z gęstą brodą są postrzegani jako męscy agresywni i dojrzali społecznie, zaś panowie z krótką brodą – jako osoby dominujące. Mężczyzn z kilkudniowym, delikatnym zarostem kobiety postrzegają jako najbardziej atrakcyjnych i to właśnie z nimi w pierwszej kolejności byłyby gotowe zaangażować się w romans lub długotrwały związek. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Personality and Individual Differences”.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Neave, N., & Shields, K. (2008). The effects of facial hair manipulation on female perceptions of attractiveness, masculinity, and dominance in male faces Personality and Individual Differences, 45 (5), 373-377 DOI: 10.1016/j.paid.2008.05.007

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach marcowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Konrad Bocian

Doktor psychologii, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii moralności, wpływu języka na poznanie i emocje oraz agresji. W wolnym czasie fan serii PES, magazynu Polityka, kolarstwa górskiego oraz pokera w wersji Texas Hold'em.