Zajadasz stres zawodowy? Lepiej się wyśpij!

(C) unsplash.com by Dan Gold

Zestresowani pracą jedzą więcej „śmieciowego” jedzenia, ale może istnieć czynnik, który przed tym chroni. Jak wskazują nowe badania, opublikowane na łamach prestiżowego Journal of Applied Psychology, odpowiednia jakość snu chroni przed objadaniem się wskutek stresów w pracy. To jedno z pierwszych opracowań, ukazujących w jaki sposób doświadczenia w pracy wpływają na zachowania związane z jedzeniem.

Badania przeprowadzono wśród dwóch grup pracowników z Chin. Pierwsze z nich dotyczyło osób zatrudnionych w branży informatycznej, którzy regularnie doświadczali dużego obciążenia zadaniami zawodowymi i często odczuwali presję czasu. Drugie badanie przeprowadzono wśród pracowników call-center, którzy podkreślali, że nierzadko muszą zmagać się z nieuprzejmymi i wymagającymi klientami.

Badacze odkryli, że zestresowani pracownicy mają tendencję do przynoszenia negatywnych uczuć z pracy do… stołu. W obu badaniach zaobserwowano, że stres w pracy był związany z negatywnym nastrojem pracowników podczas wykonywania zadań zawodowych, co z kolei wiązało się z wybieraniem niezdrowego jedzenia po pracy. Zestresowani nie tylko jedli więcej niż zwykle, ale i wybierali więcej „śmieciowych” potraw zamiast zdrowej żywności.

Badacze zaproponowali dwa wyjaśnienia zaobserwowanego efektu. Po pierwsze, jedzenie nie pełni jedynie funkcji fizjologicznej. Pozwala ono również regulować nastrój – objadanie się może więc łagodzić negatywne uczucia. Po drugie, niezdrowa dieta może być konsekwencją mniejszej samokontroli. Kiedy pracownik czuje się zestresowany w pracy, stres obniża jego zdolność do skutecznego regulowania własnego zachowania.

Kluczowe odkrycie tych badań polegało jednak na tym, że sen pomagał ludziom „uzbroić się” do walki ze stresem w pracy. Kiedy pracownicy spali lepiej w nocy, mieli więcej energii i zasobów do radzenia sobie ze stresem, a po pracy rzadziej sięgali po niezdrowe przekąski.

Wiele firm kusi przyszłych pracowników darmowymi automatami z przekąskami. W świetle zaprezentowanych wyników wydają się one krótkoterminowym środkiem zaradczym. Nieuwzględnienie promocji zachowań zdrowotnych (uprawianie sportu, sen, odżywanie) może potencjalne odnosić niekorzystne skutki dla zdrowia pracowników.

Więcej informacji:
zdjęcie (C)unsplash.com by Dan Gold
Liu, Y., Song, Y., Koopmann, J., Wang, M., Chang, C.-H., Shi, J., & Liu, C. (2017). Eating Your Feelings? Testing a Model of Employees’ Work-Related Stressors, Sleep Quality, and Unhealthy Eating. Journal of Applied Psychology. http://doi.org/10.1037/apl0000209
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
4 comments
  1. Artykuł jest bardzo ciekawy i napisany zrozumiałym językiem, dlatego tez czyta się go przyjemnie oraz z łatwością. Autorka porusza bardzo interesującą kwestie, która cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w dzisiejszych czasach. Przekazuje, jakie znaczenie ma sen i jakie są skutki z powodu jego niedoboru. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu jest podatny na stres, niestety co za tym idzie nie każdy umie sobie z nim umiejętnie poradzić. W danym artykule dowiadujemy się jak ludzie pracujący, w różnej branży radzą sobie z nieprzychylnymi sytuacjami. Autorka powołuje się na badanie opublikowane z konkretnego czasopisma, w tym przypadku Journal of Applied Psychology, co podnosi autentyczność artykułu, albowiem dwie grupy badawcze wykazywały skłonność do zajadania rosnącego stresu w pracy i nie zadbały o odpowiednią ilość snu. Wybierały natomiast krótkoterminowe pocieszenie organizmu, jakim są niezdrowe przekąski, jako wyjście z niewygodnej sytuacji. Badania były prowadzone w Chinach, nie podano natomiast płci uczestników. Ciekawa jestem, czy wyniki byłyby podobne, gdyby były przeprowadzone w innych krajach, chociażby w Polsce. Należy również zastanowić się nad tym, czy kobiety mają skłonność do reagowania na stres tak samo jak mężczyźni, niezależnie od poziomu hormonów oraz nastroju. Gdyby można było rozszerzyć skale badania, pokusiłabym się o pytanie: jak reagują ludzie w skrajnych profesjach na stresujące sytuacje? Biorąc na przykład panią z przedszkola zdenerwowana przez niegrzeczne dziecko, oraz chirurga od którego nie raz zależne jest ludzkie życie. Czy w tych sytuacjach próbują odreagować podobnie? Czy może tez równie skrajnie jak ich zawody?
    Wnioski, które powinniśmy wyciągnąć nasuwają się same. Po pierwsze fakt, że stawianie automatów z przekąskami nie jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem na dłuższą metę. Są to przyjemności krótkotrwałe, wiec powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ w grę wchodzi nasze zdrowie. Druga, równie istotna sprawa jest nasz sen. Od niego zależy wiele czynników w naszym życiu, począwszy od nastroju, kończąc na tym, czy zachowamy zgrabną sylwetkę oraz zdrowie. Poświęcajmy mu więcej uwagi, a organizm to doceni i pomoże nam zachować zdrowe nawyki.
    Podsumowując, można zgodzić się z przysłowiem, które mówi, że ,,sen to zdrowie”. Należy położyć większy nacisk na samodyscyplinę wybierając szybsze pójście do łózka, zażegnając w ten sposób skłonność do stresu.
    Klaudia Fuss

  2. Marta Śniechowska
    Czy zestresowani pracą jedzą więcej śmieciowego jedzenia ? Jest to bardzo ciekawy temat , z którym większość z nas może lub ma do czynienia na co dzień. Można zauważyć, że ludzie pracujący np. w korporacjach, gdzie stres jest codziennością mają zbyt mało czasu na życie rodzinne, a tym samym na zadbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
    Autorka tekstu zauważyła korelację między stresem, a śmieciowym jedzeniem. Argumenty poprała badaniami, które zostały powtórzone, więc mamy pewność, że są to wartościowe dowody. Jednak artykuł nie jest doprecyzowany jeśli chodzi o przebieg badań. Przede wszystkim nie jest określony poziom stresu i nie jest podany wiek badanych co wydaję się bardzo istotne. Drugą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę to fakt, że badania przeprowadzone były tylko w Chinach, gdzie wiemy, że życie wygląda zupełnie inaczej niż np. w Europie. Bardzo zastanawia mnie to czy jeśli takie badanie przeprowadzony byłby powiedzmy w Polsce czy w Niemczech wyniki byłby takie same. Kolejnym defektem tego artykułu jest to, że nie ma wzmianki odnośnie płci badanych osób. Jestem ciekawa czy kobiety w taki sam sposób uciekają się do niezdrowej żywności jak mężczyźni podczas odczuwania stresu? Generalnie artykuł napisany jest w przejrzysty sposób i prostym językiem, kluczowe kwestie wyszczególnione są kolorem. Dzięki czemu czytelnik wie na co głównie ma zwrócić uwagę. Autorka oprócz wpływu stres–śmieciowe jedzenie, zwróciła również uwagę na czynnik, który obniża stres, a tym samym obniża tendencje do objadania się. W krótki ale dosadny sposób zaznaczyła wpływ snu na walkę ze stresem.
    Co więc można wywnioskować z powyższego artykułu ? Przede wszystkim fakt, że kluczem do sukcesów zawodowych jest energia i zapał, którą możemy zdobyć w bardzo prosty i przyjemny sposób potocznie mówiąc przyjść do pracy wyspanym. Warto zwrócić uwagę również na rozwiązanie problemu dot. Objadania się jakim jest wprowadzenie do firmy automatów ze zdrową żywnością. Czytając ten artykuł mam jednak niedosyt informacji, którymi już podzieliłam się wyżej. Podsumowując artykuł poruszył bardzo ciekawą i intersującą kwestie zwłaszcza wśród osób pracujących jednak moim zdaniem nie jest on wystarczająco wyczerpujący dla mnie najbardziej intersującą kwestią byłby poruszenie wieku i płci badanych osób.

  3. Autorka artykułu bardzo obszernie opisała temat aktualnego problemu panującego wśród pracującego społeczeństwa. Wypowiedź została zapisana poprawnym i zrozumiałym słownictwem. Dodatkowo najważniejsze informacje są podkreślone kolorem żółtym, tak aby czytelnik zrozumiał konkluzje wynikające z wykonanego badania. Jednak po przeczytaniu oryginalnego artykułu mam kilka zastrzeżeń. Pierwszym z nich jest brak dokładności opisu badania tzn., że czytelnik nie wie na czym dokładnie polega zła jakość snu badanych, oraz określenie w jakich warunkach badania zostały przeprowadzone (naturalne środowisko, laboratorium), również nie wiadomo w jaki sposób określony został poziom stresu panujący wśród pracowników chińskiej firmy. Powinna też pojawić się informacja na temat „śmieciowego jedzenia” , które jedli pracownicy tzn., gdzie jedli, czy ktoś im przygotowywał te dania, i czy mieli wybór otrzymania zdrowej wersji danej potrawy. Moim zdaniem, te informacje powinny zostać podane podczas opisu badania aby czytelnik mógł dokładniej wizualizować sobie jego przebieg i określić poprawność stosowanych metod. Eksperyment został przeprowadzony ponownie co świadczy o dokładności i dociekliwości badaczy. Dodatkowo drugie badanie pogłębiono o jeszcze jedną zależność, której również nie opisano dokładnie, ponieważ nie podano w jaki sposób badano niewłaściwe podejście do klienta. Poprawnie natomiast uargumentowano wcześniej postawioną hipotezę, występowania korelacji pomiędzy zbyt mała ilością snu i stresem, czego dalszymi konsekwencjami jest przejadanie się i negatywne nastawienie do klientów. Przedstawione wyjaśnienie danej sytuacji również jest logiczne, ponieważ zostały wykorzystane w nim potwierdzone wyniki badania. Ludzie, którzy narażeni są na większy stres w pracy nie traktują jedzenia na zasadzie zaspokojenia potrzeby fizjologicznej jaką jest głód, tylko jako rodzaj terapii, w której objadanie się łagodzi negatywne uczucia. Samokontrola również wpływa znacząco na relacje z innymi ludźmi, czego wynikiem jest badanie numer 2. Najbardziej istotnym wynikiem badania jest jednak wpływ snu na nasze zachowanie w przyszłości i relacje z innymi ludźmi. Autorka artykułu przedstawiła również krótkoterminowe rozwiązanie wielu firm to znaczy, umieszczanie w miejscach pracy automatów z niezdrowymi przekąskami. Pominęła jednak fakt, że od kilku lat obserwuje się wzrost liczby miejsc ze zdrową żywnością dla pracowników. Nie został poruszony jednak temat rozwiązania kluczowego problemu jakim jest zwiększenie ilości snu. Moim zdaniem propozycja lepszej organizacji czasu jest dobrym pomysłem na rozwiązanie tego problemu a tym samym poprawienie jakości życia zestresowanych pracowników.

  4. Korpoludek to w 99,9 przypadków całkowicie bezwartościowy łatwy do wymiany trybik, wypluwany masowo przez “szkoły biznesu”. Nie ma sensu o niego dbać. Ale dla branży IT mogą to być wartościowe wyniki.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Odchudzanie portfela

Uwaga na piosenki grane w restauracjach! Francuscy psychologowie postanowili sprawdzić, czy odtwarzanie w restauracji utworów o prospołecznej treści…