Zachowanie szympansicy wobec zmarłego potomka

Fakt, jak wiele podobieństw istnieje między ludźmi, a naszymi bliskimi „zwierzęcymi” krewnymi może fascynować. Niektórych zaś z pewnością niepokoić. Oto bowiem okazało się po raz kolejny, że nie tylko ludzie swych zmarłych krewnych traktują w szczególny sposób.

Zespół psycholingwistów z Instytutu Maxa Plancka opublikował na łamach American Journal of Primatology artykuł opisujący reakcję szympansicy na śmierć swojego 16-miesięcznego potomka. Naukowcy pod kierunkiem dr Katherine Cronin zaobserwowali to zachowanie na terenie Chimfunshi Wildlife Orphanage Trust w Zambii. Miejsce to zamieszkują szympansy uwolnione z rąk przemytników.

Szympansica zachowywała się w stosunku do swojego zmarłego potomka w sposób, który nie dał się zaobserwować wobec żywego osobnika. Matka nosiła zwłoki przez cały dzień na grzbiecie. Następnie, ułożyła je na ziemi, co jakiś czas kładąc dłoń na szyi zmarłego. W dalszej kolejności oddalała się o kilka metrów. Stawała nieruchomo i obserwowała twarz. Drugi typ zachowania to zbliżanie się i wpatrywanie się z odległości kilkunastu centymetrów w twarz malucha. Później zaniosła zwłoki, by pokazać je grupie szympansów. Następnego dnia, zwłoki zostały porzucone.

Obserwowanie tego typu zachowań pozwala lepiej zrozumieć jak małpy reagują na śmierć. Zarówno z punktu widzenia biologicznego, jak i społecznego (dla grupy).

Pozostaje oczywiście pytanie o sens zajmowania się martwym potomkiem – na ile możemy mówić o swoistym „opłakiwaniu”? Siłą rzeczy narażamy się przecież na antropocentryzm. Natomiast sama obserwacja pozostaje z pewnością wartościowa dla osób zainteresowanych świadomością i podejściem do śmierci u naczelnych.

Poniżej prezentujemy udostępnione przez naukowców nagranie. Co o tym sądzicie? Czy możemy rzeczywiście mówić o „opłakiwaniu”?

Więcej informacji:
Katherine A. Cronin, Edwin J.C. van Leeuwen, Innocent Chitalu Mulenga, Mark D. Bodamer. Behavioral response of a chimpanzee mother toward her dead infant. American Journal of Primatology, 2011; DOI: 10.1002/ajp.20927
Print Friendly, PDF & Email
Sending
User Review
0 (0 votes)
Total
0
Shares
One comment
  1. dla mnie to poniekąd opłakiwanie ale głownie to wygląda na niedowierzanie,jak gdyby sprawdzała czy jednak żyje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts