Psychologia Wykłady

Wzorzec oszukiwania samego siebie

Na leniwe, niedzielne popołudnie proponujemy nowy wykład Michaela Shermera, który wygłosił dla fundacji “TED Ideas worth spreading”. Samego autora większości osób nie trzeba przedstawiać. Jednak jeśli nazwisko Shermer nic Ci nie mówi, warto wiedzieć, że zasłynął jako założyciel Stowarzyszenia Sceptyków (Skeptic Society), do którego należy już ponad 55 tysięcy osób. Poza tym jest wydawcą czasopisma “Skeptic”, którego zadaniem jest śledzenie i podważanie pseudonaukowych osiągnięć.

Jeśli macie około 20 minut wolnego czasu, gorąco polecam poniżysz wykład dr Shermera. Tym razem w barwny, elokwenty i przede wszystkim zabawny sposób opowie Wam jak wygląda wzorzec oszukiwania samego siebie. Dobrze jest wiedzieć jak działa i czy możemy się przed nim bronić, ponieważ znajduje sie w mózgu i korzystamy z niego codziennie. Wystarczy, że jeszcze raz spojrzycie na zdjęcie dołączone do posta: sylwetki ludzi to tylko złudzenie. W rzeczywistości niczego tam nie ma ;)

Część 1.

Cześć 2.

Więcej informacji:
Więcej fascynujących wykładów można obejrzeć na stronie TED.
Strona dr Michael Shermer oraz magazynu Skeptic, którego jest redaktorem.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Konrad Bocian

Doktor psychologii, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii moralności, wpływu języka na poznanie i emocje oraz agresji. W wolnym czasie fan serii PES, magazynu Polityka, kolarstwa górskiego oraz pokera w wersji Texas Hold'em.