Wstydliwa zachłanność

Osoby biedne częściej się wstydzą. Co ciekawe, równie prawdopodobna jest też zależność odwrotna – wstyd powiązany jest z chęcią posiadania pieniędzy.

Naukowcy losowo podzielili studentów na trzy równe grupy. Osoby z pierwszej przypominały sobie sytuacje z własnej przeszłości, którym towarzyszyło uczucie wstydu. Studenci wylosowani do grupy drugiej musieli z kolei szczegółowo opisać inne uczucia negatywne – przypominali sobie wydarzenie ze swojej przeszłości, które budziło w nich lęk. Zadaniem członków ostatniej grupy było zaś przypominanie sobie swojego codziennego rozkładu dnia – to standardowa procedura kontrolna w badaniach nad emocjami, gdyż tego rodzaju treści nie wywołują zauważalnych zmian w uczuciach osób badanych.

Następnie badani z wszystkich grup rozgrywali kilka rund gry ekonomicznej, w której w dowolny sposób mieli podzielić pieniądze między siebie i innych współgraczy. Jak się okazało, jedynie odczuwanie wstydu prowadziło do przejawów zachowań skrajnie egoistycznych. Tylko osoby, które przypominały sobie własny wstyd, rozdzielały pieniądze w taki sposób, aby zostawić ich sobie jak najwięcej.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Chia-Chi Wang, Ying-Yao Cheng, Wen-Bin Chiou, Chun-Chia Kung. (2012). Shame for money: Shame enhances the incentive value of economic resources. Judgment and Decision Making, Vol. 7, No. 1, pp. 77–85

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach majowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts