Wstydliwa zachłanność

Osoby biedne częściej się wstydzą. Co ciekawe, równie prawdopodobna jest też zależność odwrotna – wstyd powiązany jest z chęcią posiadania pieniędzy.

Naukowcy losowo podzielili studentów na trzy równe grupy. Osoby z pierwszej przypominały sobie sytuacje z własnej przeszłości, którym towarzyszyło uczucie wstydu. Studenci wylosowani do grupy drugiej musieli z kolei szczegółowo opisać inne uczucia negatywne – przypominali sobie wydarzenie ze swojej przeszłości, które budziło w nich lęk. Zadaniem członków ostatniej grupy było zaś przypominanie sobie swojego codziennego rozkładu dnia – to standardowa procedura kontrolna w badaniach nad emocjami, gdyż tego rodzaju treści nie wywołują zauważalnych zmian w uczuciach osób badanych.

Następnie badani z wszystkich grup rozgrywali kilka rund gry ekonomicznej, w której w dowolny sposób mieli podzielić pieniądze między siebie i innych współgraczy. Jak się okazało, jedynie odczuwanie wstydu prowadziło do przejawów zachowań skrajnie egoistycznych. Tylko osoby, które przypominały sobie własny wstyd, rozdzielały pieniądze w taki sposób, aby zostawić ich sobie jak najwięcej.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Chia-Chi Wang, Ying-Yao Cheng, Wen-Bin Chiou, Chun-Chia Kung. (2012). Shame for money: Shame enhances the incentive value of economic resources. Judgment and Decision Making, Vol. 7, No. 1, pp. 77–85

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach majowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

Osoby religijne zwracają uwagę na szczegóły!

Widzisz las czy pojedyncze drzewa? Jeśli odpowiedziałeś las, prawdopodobnie jesteś globalistą, którego interesuje całość, tło. Jeśli drzewa, pewnie posługujesz się myśleniem analitycznym, przywiązujesz wagę do detali, z sytuacji wyodrębniasz pojedyncze elementy. Okazuje się, że globalny lub analityczny styl myślenia nie jest niezmienny. Naukowcy na łamach magazynu PLoS ONE pokazują, że religia może modyfikować nasze postrzeganie!