Wino z jaskini

Armeńska jaskinia Areni dość szybka wdziera się do grupy najciekawszych stanowisk archeologicznych świata. Najgłośniej było o niej z okazji odkrycia świetnie zachowanego najstarszego skórzanego buta. Ale na łamy Archeowieści jaskinia trafiała już też z okazji odkrycia mózgu sprzed około 6 tysięcy lat oraz równie starego fragmentu trzcinowej spódnicy oraz zmumifikowanej kozy. Teraz pracujący w jaskini archeolodzy zaprezentowali najstarsze na świecie wyposażenie do produkcji wina.

Badacze znaleźli basen o wymiarach około metr na metr, w którym najpewniej miażdżono winogrona, kadź do której z basenu spływał sok, dzbany do fermentowania i naczynia do picia. Zdaniem badaczy ludzie uzyskiwali sok depcząc winogrona w basenie.

W jaskini było też mnóstwo pestek i innych pozostałości winogron. Analizy botaniczne wykazały, że prehistoryczni winiarze korzystali z gatunku winogron, który wciąż jest uprawiany w tej okolicy.By mieć pewność, że w jaskini wytwarzano wino, przeprowadzono też badania chemiczne znalezionej instalacji. W ich trakcie zidentyfikowano m.in. barwnik, który występuje tylko w winogronach oraz granatach i jest odpowiedzialny za kolor wina. Jednak pozostałości granatów w jaskini nie znaleziono.

Na to, że z winogron wytwarzano wino, a nie sok zdaniem badaczy wskazuje też wielkość kadzi, która ma 50-55 litrów pojemności. Tak dużej ilości soku z winogron nie dałoby się przechowywać bez jego fermentacji. Zadziwiające jest to umiejscowienie instalacji. Wokół niej badacze odkryli aż 20 pochówków. Z tego powodu podejrzewają, że uzyskiwane w jaskini wino było spożywane podczas uroczystości związanych z pochówkami członków wspólnoty.

Datowania radiowęglowe wykazały, że odkryta wytwórnia wina pochodzi sprzed około 4100 lat p.n.e. Jest więc o tysiąc lat starsza od najstarszych dotąd znanych pozostałości takich instalacji.

Więcej informacji:
(C) zdjecie unsplash.com
Barnard, H., Dooley, A., Areshian, G., Gasparyan, B., & Faull, K. (2010). Chemical evidence for wine production around 4000 BCE in the Late Chalcolithic Near Eastern highlands Journal of Archaeological Science DOI: 10.1016/j.jas.2010.11.012

W sieci dostępny jest też komunikat prasowy UCLA i duży artykuł w National Geographic, który współfinansował badania. W tym ostatnim miejscu znajdziecie również zdjęcie.

Artykuł pochodzi z serwisu archeowiesci.wordpress.com

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts