Psychologia

Wesołe życie staruszka

Z biegiem lat wspominamy jedynie pozytywne wydarzenia. W miarę starzenia w pamięci pozostaje najwięcej pozytywnych obrazów – donoszą naukowcy na łamach Journal of Experimental Psychology: General.

Doktor Susan Charles z zespołem z Uniwersytetu Irvine w Kalifornii przeprowadziła dwa eksperymenty na temat upozytywniania wspomnień wraz z wiekiem. Uczeni prezentowali badanym serię pozytywnych, neutralnych i negatywnych zdjęć ludzi, zwierząt, pejzaży i przedmiotów. Następnie, zadaniem badanych było opisanie tych, które udało im się zapamiętać oraz wskazanie znanych zdjęć z puli przemieszanej ze zdjęciami wcześniej nie oglądanymi.

Pierwsze badanie na 144 uczestnikach w różnym wieku (18-29, 41-53 i 65-80), wykazało, że ludzie starsi przypominali sobie najmniej obrazów negatywnych. Wśród rozpoznanych z większej puli zdjęć najmniej było również zdjęć negatywnych. Co ciekawe wszystkie grupy wiekowe najdłużej przypatrywały się zdjęciom negatywnym, ale tylko osoby młodsze zapamiętywały je najlepiej. W drugim z badań, (64 uczestników w wieku 19-30 lub 63-86) naukowcy kontrolowali nastrój i kondycję psychiczną badanych przed prezentację zdjęć. Wzór wyników utrzymał się, a nastrój wpływał jednakowo na pamięć osób starszych i młodszych.

Autorzy badania tłumaczą ten efekt teorią ”socjoemocjonalnej selektywności”, zgodnie z którą ludzie starsi stają się bardziej świadomi nieuchronnego końca życia i kierują swoją uwagą na bardziej pozytywne cele, myśli i wspomnienia.
Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Huyen Nguyen

Charles, S.T., Mather, M, Carstensen, L.L. (2003). Aging and emotional memory: the forgettable nature of negative images for older adults. Journal of Experimental Psychology: General. 132(2), 310-24.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.