Wesołe życie staruszka

Z biegiem lat wspominamy jedynie pozytywne wydarzenia. W miarę starzenia w pamięci pozostaje najwięcej pozytywnych obrazów – donoszą naukowcy na łamach Journal of Experimental Psychology: General.

Doktor Susan Charles z zespołem z Uniwersytetu Irvine w Kalifornii przeprowadziła dwa eksperymenty na temat upozytywniania wspomnień wraz z wiekiem. Uczeni prezentowali badanym serię pozytywnych, neutralnych i negatywnych zdjęć ludzi, zwierząt, pejzaży i przedmiotów. Następnie, zadaniem badanych było opisanie tych, które udało im się zapamiętać oraz wskazanie znanych zdjęć z puli przemieszanej ze zdjęciami wcześniej nie oglądanymi.

Pierwsze badanie na 144 uczestnikach w różnym wieku (18-29, 41-53 i 65-80), wykazało, że ludzie starsi przypominali sobie najmniej obrazów negatywnych. Wśród rozpoznanych z większej puli zdjęć najmniej było również zdjęć negatywnych. Co ciekawe wszystkie grupy wiekowe najdłużej przypatrywały się zdjęciom negatywnym, ale tylko osoby młodsze zapamiętywały je najlepiej. W drugim z badań, (64 uczestników w wieku 19-30 lub 63-86) naukowcy kontrolowali nastrój i kondycję psychiczną badanych przed prezentację zdjęć. Wzór wyników utrzymał się, a nastrój wpływał jednakowo na pamięć osób starszych i młodszych.

Autorzy badania tłumaczą ten efekt teorią ”socjoemocjonalnej selektywności”, zgodnie z którą ludzie starsi stają się bardziej świadomi nieuchronnego końca życia i kierują swoją uwagą na bardziej pozytywne cele, myśli i wspomnienia.
Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Huyen Nguyen

Charles, S.T., Mather, M, Carstensen, L.L. (2003). Aging and emotional memory: the forgettable nature of negative images for older adults. Journal of Experimental Psychology: General. 132(2), 310-24.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
3 comments
  1. “Autorzy badania tłumaczą ten efekt teorią ‘socjoemocjonalnej selektywnońci’, zgodnie z którą ludzie starsi stają się bardziej świadomi nieuchronnego końca życia i kierują swoją uwagą na bardziej pozytywne cele, myśli i wspomnienia.”
    Takie tłumaczenie jest dyskusyjne. Proszę z szacunkiem i z większą uwagą spojrzeć na cykl życia. Twierdzę, że ludzie starsi stają się bardziej świadomi tego co w życiu jest najważniejsze (zdrowie w jak najszerszym znaczeniu tego słowa) i dlatego kierują swoją uwagą na bardziej pozytywne cele, myśli i wspomnienia. Stawiam tezę, że kiedy spotkamy tak samo uwiadomioną młodą osobę – ona również będzie lepiej zapamiętywała zdjęcia o pozytywnym wydźwięku.

  2. Spisałem kompilacje kilku wariantow ich eksperymentow, ale w jednym z nich analizowana byla wlasnie liczba zapamietanych szczegolow. Oczywiscie po szczegoly odsylam do tekstu zrodlowego (jest na ebsco)

Comments are closed.

Related Posts