Badaczy zaciekawił fakt, że śmiertelność młodych mężczyzn jest niemal trzy razy wyższa niż śmiertelnosć kobiet. Dysproporcja ta została zarejestrowana w 20 krajach.
-“Fakt posiadania chromosomu Y jest aktualnie największym pojedynczym czynnikiem ryzyka śmiertelności w krajach rozwiniętych” – mówi Daniel Kruger z University of Michigan. Dr Kruger i profesor Nesse przeanalizowali statystyki zgonów w 20 krajach na przełomie ostatnich 70 lat. Stosunek śmiertelności mężczyzn do śmiertelności kobiet najwyższy jest w czasie adolescencji. W tym wieku na każde 10 przedwczesnych zgonów kobiet przypada 29 zgonów mężczyzn. Najwyższą różnicę między płciami odnotowano dla samobójstw. Na jedną samobójczynię przypada średnio 9 samobójców.
– “Adolescencja charakteryzuje się tym, że mężczyźni, chcąc zapewnić sobie sukces reprodukcyjny, angażują się w zachowania rywalizacyjne wiążące się z bardzo dużym ryzykiem utraty życia lub zdrowia” – tłumaczy Kruger. Gdyby statystyki śmiertelności mężczyzn były podobne kobiecym, byłoby o jedną trzecią mniej zgonów mężczyzn przed 50 rokiem życia.
Kruger, D.J., & Nesse, R. M. (2004). Sexual selection and the Male:Female Mortality Ratio. Evolutionary
Psychology, 2, 66-77.