Neurobiologia Psychologia

Trójmiejskie święto mózgu

Czy mózg determinuje osobowość? Co nam w mózgu gra? Jak wykorzystać wiedzę o mózgu w edukacji? Jak oszukuje nas uzależniony mózg? Odpowiedzi na te i więcej pytań poznali uczestnicy Dni Mózgu odbywających się 14-16 marca 2013 w Trójmieście. Zapraszamy na relację!

Dni Mózgu w Trójmieście to coroczna akcja mająca na celu propagowanie wiedzy o mózgu organizowana z okazji obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. W ramach tegorocznej edycji na uczestników czekało 10 wykładów, 15 warsztatów rezerwowanych, 18 warsztatów ogólnodostępnych oraz 2 konkursy. Zainteresowanie było bardzo duże. Organizatorzy szacują, że przez wszystkie 3 dni w wydarzeniu wzięło udział ponad 1500 osób w różnym wieku: od uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów, przez studentów wszystkich kierunków do dorosłych i licznie przybyłych gości kształcących się na Uniwersytecie Trzeciego Wieku SWPS. W rozszerzonym programie każdy znalazł coś dla siebie.

http://www.dnimozgu.ug.edu.pl fot. Wojciech Glac

Dwa pierwsze Dni Mózgu odbywały się w na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. W czwartek, 14.03 na jedynym z warsztatów dr Irena Majkutewicz i dr Dorota Myślińska zaprezentowały widzom multimedialny pokaz budowy różnych struktur mózgu człowieka. Trójwymiarowy obraz można było obserwować dzięki specjalnym okularom. Na innym dr Grażyna Jerzemowska zademonstrowała własnoręczne wykonanie preparaty tkanki nerwowej szczura.

W piątek, 15.03 plan był bardzo napięty: pokazy laboratoryjne, warsztaty, wykłady, konkurs plastyczny. Uczestnicy mogli posłuchać o iluzjach optycznych, dowiedzieć się, czy jest możliwe neuroobrazowanie religijności, a nawet na żywo obserwować operację neurochirurgiczną! Program wzbogaciły niezwykłe warsztaty prowadzone przez specjalistów – pracowników naukowych oraz przedstawicieli Kół Naukowych: Homunculus oraz Empiria. Dla pasjonatów mózgu bardzo atrakcyjne były zajęcia w pracowni elektroencefalografii (EEG).  Ciekawscy poznali odpowiedź na pytanie, czym różni się mózg kobiety i mężczyzny, a dociekliwi dowiedzieli się, że nie zawsze dokładnie słyszymy to, co wypowiadają inni. Chętni mogli również wypełnić testy na synestezję, a śmiałkowie sprawdzić, jak zachowa się mózg skonfrontowany z obecnością sztucznej ręki. Miłą niespodzianką był konkurs plastyczny “Nieznane mózgi znanych postaci”. W ramach zabawy trzeba narysować jak wygląda mózg znanej postaci filmu, muzyki, nauki czy bajki. Na Wydziale Biologii była pełna mobilizacja, a osób zaangażowanych w organizację i samych prelegentów było około 120.

http://www.dnimozgu.ug.edu.pl fot. Wojciech GlacPodczas ostatniego dnia imprezy, w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, prowadzący wykład dr Jacek Buczny zastanawiał się, jak wiedza o mózgu może pomóc w wyjaśnieniu przebiegu wyższych funkcji psychicznych, na przykładzie mechanizmów odpowiedzialnych za skuteczną samokontrolę. Mgr Przemysław Staroń zaprosił gości w popularnonaukową podróż w głąb ludzkiego mózgu i świata z pogranicza… światów! Psycholog w kontekście badań neurobiologicznych dyskutował kwestię istnienia Boga.

Warsztaty, prowadzone przez członków Koła Naukowego Empiria, również bardzo się udały. Największą ciekawość wzbudził eksperyment na temat deprywacji sensorycznej i halucynacji Agnieszki Konkel i Beaty Błażejewicz. Mgr Magdalena Jaroch nawiązywała interakcję z uczestnikami swojego warsztatu na temat uzależnionego mózgu. Prelegentka zastanawiała się, jakie są mechanizmy uzależnienia, kiedy człowiek może sobie uświadomić, że jest uzależniony i jak można mu pomóc. Temat wywołał wiele wątpliwości i pytań od słuchaczy, co wskazuje, że wielu osobom może być bliski.

http://www.dnimozgu.ug.edu.pl fot. Wojciech GlacNa pytanie „co nam w duszy gra?” podczas swojego warsztatu odpowiedziały Marta Wrońska i Helena Respondek. Uczestnicy dowiedzieli się na czym polegają muzyczne halucynacje. Okazuje się, że każdy z nas od czasu do czasu może doświadczyć zjawiska „grania w głowie”, a członkinie KN Empiria wspólnie z uczestnikami zastanawiały się, jak można pozbyć się uciążliwych dźwięków, których nie sposób rozróżnić od tych dobiegających z zewnątrz. – Sednem muzycznych halucynacji jest ich realizm – ludziom się wydaje, że naprawdę gra muzyka – twierdzi Marta Wrońska. Inspiracją prowadzących była książka dr Oliviera Sacksa “Muzykofilia”

Duże zainteresowanie wzbudził warsztat Ewy Międzobrodzkiej o neuroedukacji, która doradzała, jak można wykorzystać wiedzę o mózgu w szkole. Prowadząca poruszyła zagadnienia związane z rozwojem mózgu i samokontrolą, układem nagrody i motywacją, dostarczaniem nowych bodźców i kierowaniem uwagi oraz neuroobrazowaniem ciekawości, popełniania błędów i zapamiętywania. Atrakcją warsztatu był quiz na temat mózgu z upominkami od Fundacji DANA z USA – organizatora Światowego Tygodnia Mózgu.

Współpraca z biologami i neurochirurgami była bardzo udana. Mamy nadzieję na jej kontynuację i rozszerzenie w przyszłym roku. – mówi Ewa Międzobrodzka, koordynatorka i inicjatorka Dni Mózgu na SWPS Sopot. – Poza popularyzacją nauki o mózgu, drugim celem „trójmiejskiego święta mózgu” jest integracja środowiska studenckiego i akademickiego, którego centrum zainteresowań jest ten tajemniczy organ – dodaje.

W Trójmieście Dni Mózgu popularyzują wiedzę o mózgu wśród coraz szerszego grona odbiorców. Za rok ponownie wiele wrażeń i „mózgowych” atrakcji!

Więcej informacji: Informacje o tegorocznych Dniach Mózgu na: http://www.dnimozgu.ug.edu.pl/
Zdjęcia są autorstwa dr Wojciecha Glaca – koordynatora Dni Mózgu w Trójmieście, opiekuna SKN Homunculus.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Małgorzata Osowiecka

Z-ca redaktora naczelnego badania.net. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Studentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich SWPS. Jej zainteresowania naukowe to psychologia poznawcza i twórczości oraz psychologia języka. Poza psychologią zajmuje się dziennikarstwem. W wolnych chwilach pisze wiersze.