Nie miałeś jeszcze okazji zapisać się na kurs nowoczesnego tańca? Warto się zdecydować! Jak piszą naukowcy na łamach czasopisma Creative Education, nauka kreatywnego tańca wspomaga wyobraźnię przestrzenną.
Poruszanie się w rytm muzyki jest ulubioną rozrywką wielu ludzi niezależnie od płci i wieku. Szczególnie dla dzieci taniec jest niezwykle rozwojowy, ponieważ zdolności kinestetyczne rozwijają się najszybciej przez pierwsze lata życia, a taniec wymaga świadomości pozycji ciała, orientacji w przestrzeni i koordynacji ruchów. Co więcej, ten sposób dzieci są zachęcane do wyrażania siebie i działania w ruchu i rytmach muzyki. Dla dzieci jest to naturalne, ponieważ są one głównie skoncentrowane na działaniach i zabawach angażujących wyobraźnię.
Doktor Perta Jansen z uniwersytetu w Regensburgu postanowiła więc zbadać wpływ tańca na rozwój człowieka. Do badania zaangażowała dzieci w wieku 13 lat. Połowa przez ponad miesiąc chodziła na twórcze zajęcia taneczne (np. taniec przypominający ruchy ulubionego zwierzęcia, taniec w harmonii z pogodą), a reszta na zwykłą gimnastykę. Wszyscy młodzi badani wypełniali testy zdolności umysłowych, zarówno przed programem treningowym, jak i po nim.
Ostatecznie grupa taneczna uzyskała lepsze wyniki niż grupa gimnastyczna. Co ciekawe, najbardziej imponujący był rozwój wyobraźni przestrzennej. Tego efektu nie było w grupie klasycznych ćwiczeń fizycznych. Dlaczego? „Wymagana w tańcu synchronizacja ruchów idealnie przeciera nasze szlaki neuronalne” – wyjaśniają badacze.
Zdjęcie (C) Mike Baird
Jansen, P., Kellner, J., Rieder, C. (2013). The Improvement of Mental Rotation Performance in Second Graders after Creative Dance Training. Creative Education, 4, 418-422. doi: 10.4236/ce.2013.46060.
Taniec wypadł lepiej, ponieważ gimnastyka jest nudna, taniec angażuje emocje i wyobraźnię i o to chodzi ;)
Pomijając już nieszczęsną “kreatywność” (obok “innowacyjności” to jedno ze słów/klątw naszych czasów), mamy ciekawy przypadek badan zakończonych wnioskiem zapewne prawdziwym ale opartym całkowicie o… mniemanologię! No bo na podstawie jakich badań orzeczono iż “„Wymagana w tańcu synchronizacja ruchów idealnie przeciera nasze szlaki neuronalne”… na podstawie testów tego ustalić nie można, można by rezonansem, ale tego nie wykonano…
Pocieszczie sie jednak – Kopernik tez miał rację, pomimo iz przedstawione przezeń dowody są… błędne.