Taneczny trening

By: Mike Baird

Nie miałeś jeszcze okazji zapisać się na kurs nowoczesnego tańca? Warto się zdecydować! Jak piszą naukowcy na łamach czasopisma Creative Education, nauka kreatywnego tańca wspomaga wyobraźnię przestrzenną.

Poruszanie się w rytm muzyki jest ulubioną rozrywką wielu ludzi niezależnie od płci i wieku. Szczególnie dla dzieci taniec jest niezwykle rozwojowy, ponieważ zdolności kinestetyczne rozwijają się najszybciej przez pierwsze lata życia, a taniec wymaga świadomości pozycji ciała, orientacji w przestrzeni i koordynacji ruchów. Co więcej, ten sposób dzieci są zachęcane do wyrażania siebie i działania w ruchu i rytmach muzyki. Dla dzieci jest to naturalne, ponieważ są one głównie skoncentrowane na działaniach i zabawach angażujących wyobraźnię.

Doktor Perta Jansen z uniwersytetu w Regensburgu postanowiła więc zbadać wpływ tańca na rozwój człowieka. Do badania zaangażowała dzieci w wieku 13 lat. Połowa przez ponad miesiąc chodziła na twórcze zajęcia taneczne (np. taniec przypominający ruchy ulubionego zwierzęcia, taniec w harmonii z pogodą), a reszta na zwykłą gimnastykę. Wszyscy młodzi badani wypełniali testy zdolności umysłowych, zarówno przed programem treningowym, jak i po nim.

Ostatecznie grupa taneczna uzyskała lepsze wyniki niż grupa gimnastyczna. Co ciekawe, najbardziej imponujący był rozwój wyobraźni przestrzennej. Tego efektu nie było w grupie klasycznych ćwiczeń fizycznych. Dlaczego? „Wymagana w tańcu synchronizacja ruchów idealnie przeciera nasze szlaki neuronalne” – wyjaśniają badacze.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) Mike Baird
Jansen, P., Kellner, J., Rieder, C. (2013). The Improvement of Mental Rotation Performance in Second Graders after Creative Dance Training. Creative Education, 4, 418-422. doi: 10.4236/ce.2013.46060.
Artykuł ukazał się również drukiem na łamach listopadowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Taniec wypadł lepiej, ponieważ gimnastyka jest nudna, taniec angażuje emocje i wyobraźnię i o to chodzi ;)

  2. Pomijając już nieszczęsną “kreatywność” (obok “innowacyjności” to jedno ze słów/klątw naszych czasów), mamy ciekawy przypadek badan zakończonych wnioskiem zapewne prawdziwym ale opartym całkowicie o… mniemanologię! No bo na podstawie jakich badań orzeczono iż “„Wymagana w tańcu synchronizacja ruchów idealnie przeciera nasze szlaki neuronalne”… na podstawie testów tego ustalić nie można, można by rezonansem, ale tego nie wykonano…
    Pocieszczie sie jednak – Kopernik tez miał rację, pomimo iz przedstawione przezeń dowody są… błędne.

Comments are closed.

Related Posts