Psychologia Zdrowie

Świadomość przyjęcia placebo a jego skuteczność

Skuteczność placebo wydaje się nie podlegać dyskusji. Pacjent, nie wiedząc, że zamiast leków przyjmuje – na ten przykład – witaminę C, zaczyna czuć się lepiej. Czy kluczem do skuteczności jest zatem niewiedza?

Otóż niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że samopoczucie przyjmującego placebo może się poprawić mimo świadomości, że terapia opiera się właśnie na placebo. Zespół badaczy pod kierunkiem Teda Kaptchuka (Harvard Medical School) odkrył, że – przynajmniej w jednym konkretnym przypadku – świadomość przyjęcia placebo nie wyklucza jego skuteczności.

Badanie dotyczyło 80 pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego. 37 osób połykało dwa razy dziennie placebo, wiedząc, że nie posiada ono czysto medycznego wpływu na stan ich samopoczucia. Mimo to, 59% pacjentów poczuło się lepiej. Był to wynik niemal dwa razy wyższy w stosunku do 35% osób w grupie kontrolnej, wobec których nie stosowano żadnych terapii. Jeśli więc placebo jest skuteczne w przypadku zespołu jelita drażliwego – mówi Kaptchuk na łamach serwisu New Scientist – dlaczego mielibyśmy nie badać jego skuteczności w innych sytuacjach? Placebo nie ma wpływu na guzy lub niszczenie mikrobów, jednak wydaje się pomagać w chorobach, gdzie ważna jest samoocena, takich, jak choćby depresja – dodaje badacz.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Kaptchuk, T.J., Friedlander, E., Kelley, J.M., Sanchez, M.N., Kokkotou, E., Singer, J.P., Kowalczykowski, M., Miller, F.G., Kirsch, I., & Lembo, A.J. (2010). Placebos without Deception: A Randomized Controlled Trial in Irritable Bowel Syndrome, PLoS Clinical Trials, ClinicalTrials.gov NCT01010191
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Maciej Twardowski

Redaktor serwisu Racjonalista.pl. Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i członek Zarządu ds. kontaktu z mediami. Współpracował z serwisem Badania.net. Publikował w prasie i mediach elektronicznych. Współpracował z kilkoma organizacjami pozarządowymi. Pracuje jako redaktor w branży e-commerce.