Strzeż się swojego pupila!

To nie są żarty, Twój domowy pupil może być naprawdę niebezpieczny. Jeśli masz w domu psa lub kota musisz koniecznie przeczytać ten artykuł. Upadki są najczęstszą przyczyną  urazów ciała. Podczas zwykłego upadku możemy nabawić się złamania, zwichnięcia, naderwania mięśnia, skaleczeń, urazu wewnętrznego, otarć lub innych, niezidentyfikowanych kontuzji.

Judy Stevens i jej koledzy przeprowadzili badanie, które polegało na analizie danych z przyjęć na ostry dyżur w 66 szpitalach w Stanach Zjednoczonych. Przeanalizowano wywiady z pacjentami w celu ustalenia, czy w upadku brało udział zwierzę oraz jakie. Do szczegółowej analizy wybrano tylko te przypadki, w których pacjent jednoznacznie określił, że zwierzę było przyczyną upadku. W ten sposób uzyskano próbę 7456 przypadków gdzie przyczyną upadku był pies lub kot.

Jakie masz w domu zwierzę?

  • psa (40%, 30 Votes)
  • kota (31%, 23 Votes)
  • nie mam (17%, 13 Votes)
  • gryzonia (7%, 5 Votes)
  • gada (5%, 4 Votes)
  • ptaka (0%, 0 Votes)
  • rybki (0%, 0 Votes)

Total Voters: 75

Loading ... Loading ...

Z przeprowadzonego badania wynika, że:

1. Upadki spowodowane przez psa lub kota stanowią ok. 1% wszystkich upadków zgłaszanych na ostrym dyżurze.
2. Psy są przyczyną 7.5 razy większej ilości urazów niż koty.
3.  Kobiety ulegają wypadkom z udziałem zwierząt 2.1 razy częściej niż mężczyźni.
4. 66,4% upadków z udziałem kota i 31,3% z udziałem psa było spowodowanych potknięciem się bezpośrednio o zwierzaka.
5. 21,2% osób poszkodowanych w upadku z udziałem psa było pociągniętych lub popchniętych przez swojego pupila.
6. Najczęstszym urazem wynikającym z upadków spowodowanych przez zwierzęta domowe są złamania (ponad 30%), otarcia (26%) oraz naciągnięcia i zwichnięcia (prawie 19%)
7. Części ciała najbardziej narażone na urazy zawdzięczane psom lub kotom to ręce i dłonie (26.9%), głowa i szyja (23.6%) oraz nogi i stopy (21.17%)
8. Najwięcej upadków z udziałem zarówno kotów jak i psów zdarza się w domu.
9. W przypadku psów, wśród upadków mających miejsce na świeżym powietrzu aż 26% urazów powstaje w trakcie wyprowadzania pupila na spacer. Jeśli chodzi o koty, to zazwyczaj ma to miejsce podczas ścigania uciekającego zwierzaka.
10. Ponad 46% sytuacji skutkujących urazami ciała właściciela psa oraz ponad 61% właściciela kota nie zostało wyjaśnione.

Wyniki badania zostały opublikowane w Journal of Safety Research. Autorzy zauważają, że jest to pierwsze ogólnonarodowe badanie dotyczące upadków spowodowanych przez zwierzęta domowe, a jego celem jest pokazanie, że tego typu urazy mogą stanowić poważne zagrożenie. Dodatkowo badacze uważają, ze zagrożenie to może być minimalizowane poprzez uświadamianie opinii publicznej o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Uważajcie zatem na swoje zwierzaki, ponieważ pod puszystą warstwą sierści i ślicznym pyszczkiem może kryć się poważne zagrożenie dla Waszego zdrowia lub nawet życia.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Stevens JA, Teh SL, & Haileyesus T (2010). Dogs and cats as environmental fall hazards. Journal of safety research, 41 (1), 69-73 PMID: 20226954
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Ponad 46% sytuacji skutkujących urazami ciała właściciela psa oraz ponad 61% właściciela kota nie zostało wyjaśnione.

    To kolejny dowód na to, że koty są bardziej tajemnicze.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Mit Mehrabiana

Albert Mehrabian to emerytowany profesor psychologii Uniwersytetu Kalifornijskiego. W latach 60 jako młody doktor zafascynowany był komunikacją międzyludzką…