Psychologia

Siła superbohatera

(C) www.flickr.com by Greenog

W czym może tkwić sekret popularności Spidermana lub Batmana? Efektowne pościgi? Dynamiczne pojedynki? Nic z tych rzeczy! Najnowsze badania opublikowane w „Journal of Experimental Social Psychology” pokazują, że oglądanie umięśnionych superbohaterów może poprawiać zadowolenie z muskulatury, a nawet zwiększać fizyczną siłę mężczyzn!

Ariana Young z University at Buffalo przeprowadziła wśród studentów ankietę dotyczącą Spidermana i Batmana. Pytała mężczyzn, na ile lubią wymienione postaci oraz jak dużo wiedzą na ich temat. Do udziału w dalszym etapie badania zaprosiła jedynie fanów i antyfanów bohaterów. Uczestnicy proszeni byli o ocenę swojej muskulatury, a następnie przez minutę oglądali wizerunek Spidermana lub Batmana. Wyświetlano je w jednej z dwóch wersji: umięśnionej lub pozbawionej widocznych mięśni. Na koniec studenci odpowiadali na pytania związane z zadowoleniem z własnego ciała. W eksperymencie zastosowano jeszcze jeden wskaźnik: fizyczną siłę mężczyzn, mierzoną poprzez ściśnięcie dłonią siłomierza.

Jak się okazało, fani superbohaterów po obejrzeniu muskularnej postaci lubili swoje ciała bardziej niz mężczyźni, którzy nie przepadali za fikcyjnymi bohaterami. Co ciekawe, podobne zależności odzwierciedlały się w fizycznej sile mężczyzn. W zetknięciu z wizerunkiem siłaczy wielbiciele superbohaterów mieli silniejszy uścisk! „Mężczyźni, którzy identyfikują się z umięśnionymi herosami, czerpią psychologiczne korzyści z kontaktu z nimi” – tłumaczy Young. „Supermoce Batmana przejawiają się nie tylko w pokonywaniu czarnych charakterów, ale też w zwiększaniu fizycznej siły swoich oddanych widzów”.

Więcej informacji:
Young, A. F., Gabriel, S., & Hollar, J. L. (2013). Batman to the rescue! The protective effects of parasocial relationships with muscular superheroes on men’s body image. Journal Of Experimental Social Psychology, 49(1), 173-177. doi:10.1016/j.jesp.2012.08.003
Zdjęcie (C) www.flickr.com by Greenog
Artykuł ukazał się również drukiem na łamach wrześniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Marta Wrońska

Absolwentka psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Junior Researcher Programme w ramach EFPSA, muzyk-instrumentalista. W SWPS realizuje projekt "Wyznaczniki zmian stanów uwagi w procesie twórczym" w ramach Diamentowego Grantu. Studiowała grę na fortepianie w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nieustannie próbuje połączyć swoje dwie największe pasje, zagłębiając się w psychologię twórczości, muzyki i sztuki. Od czasu do czasu chętnie zwiedza świat Tolkiena.