Psychologia

Seniorzy częściej stereotypizują?

Czy osoby starsze, częściej niż osoby młodsze, posługują się stereotypami? Takie pytanie zadali sobie polscy badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Gabriela Czarnek, Małgorzata Kossowska) oraz Uniwersytetu SWPS (Grzegorz Sędek). Dodatkowo, chcieli się dowiedzieć jakie znaczenie ma to, kto jest przedmiotem tego stereotypu (grupa własna vs. grupa obca). Co się okazało? Wyniki pokazały, że seniorzy, w porównaniu do osób młodszych, rzeczywiście częściej używali stereotypów, ale tylko wobec członków grupy obcej (czyli osób młodszych), a nie swojej (czyli osób starszych).

W badaniu wzięło udział 40 osób młodszych (20­-27 lat) i 40 starszych (59­-90 lat). Ich zadaniem było przeczytanie historii dotyczącej albo młodych alb starszych kierowców. Historie były skonstruowane tak, by zawierały stwierdzenia pozwalające na użycie stereotypu. Następnie, badani musieli zdecydować, czy pokazane im stwierdzenia (niektóre stereotypowe) wystąpiły w przeczytanej historii, czy są to zupełnie nowe zdania.

Wyniki eksperymentu, opublikowane na łamach Experimental Aging Research, wykazały, że osoby starsze, w porównaniu do młodszych uczestników badania, w większym stopniu opierały się na informacjach stereotypowych, gdy czytały i odtwarzały historię o członkach grupy obcej (młodych kierowcach). Jednocześnie, nie wystąpiły różnice pomiędzy starszymi a młodszymi w używaniu stereotypów, gdy uczestnicy czytali historie i odtwarzali informacje o członkach własnych grup.

Dodatkowo, autorzy podają wytłumaczenie tego zjawiska. Za częstszym używaniem stereotypów przez osoby starsze stoją deficyty poznawcze występujące wraz z wiekiem, które wpływają na gorsze funkcjonowanie pamięci, dając pole do posiłkowania się uproszczeniami. Co ciekawe, osoby starsze zdają się być zmotywowane do dokładnego przetwarzania informacji dotyczących własnej grupy, co może rekompensować negatywne działanie deficytów i umożliwić poprawne odtwarzanie informacji, bez ulegania stereotypom.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie Viola Ng
Czarnek, G., Kossowska, M., i Sędek G. (2015). The Influence of Aging on Outgroup Stereotypes: The Mediating Role of Cognitive and Motivational Facets of Deficient Flexibility. Experimental Aging Research, 41(3):303-24. doi: 10.1080/0361073X.2015.1021647.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Dominika Klimek

Naukowo: psycholog społeczny. Zawodowo: badacz, analityk biznesowy, statystyk. Prywatnie: wielbicielka gór, snowboardu, jazdy samochodem, dobrej kawy i świętego spokoju.