Psychologia

Samotni moralizatorzy

Z oburzenia trzęsą się najczęściej ci, którym brakuje wsparcia najbliższych – dowodzi duński naukowiec na łamach czasopisma „Evolution and Human Behavior”. Analiza odpowiedzi ponad 30 tys. respondentów z 23 krajów (w tym Polski) potwierdza następujący wniosek: jeśli nie masz sprzymierzeńców wokół siebie, to więcej zachowań społecznych innych ludzi wywoła w tobie moralny sprzeciw i chęć do publicznego deklarowania swojego oburzenia.

Badanie dr Michaela Banga Petersena z Aarhus Univeristy w Danii sugeruje, że oceniamy zachowania innych jako niemoralne i haniebne, by się chronić przed wykorzystywaniem. Okazywanie moralnego oburzenia podkreśla zasady chroniące interesy deklarującego.

Jeśli publicznie okażę obrzydzenie w reakcji na zdradę małżeńską, moi słuchacze powinni się liczyć z moim potencjalnym gniewem i zrezygnować z ewentualnych planów uwiedzenia mojej żony” – tłumaczy Michael Bang Petersen.

Więcej informacji:
Petersen, M. B. (2013). Moralization as protection against exploitation: do individuals without allies moralize more?. Evolution and Human Behavior, 34, 78-85.
Zdjęcie (C) www.flickr.com by Micah Taylor
Artykuł ukazał się też drukiem w miesięczniku Focus Coaching
[button size=small style=square color=gray align=none url=http://pure.au.dk/portal/files/48589700/Moralization_as_protection_against_exploitation_accepted.pdf]PEŁNY TEKST ARTYKUŁU[/button]
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.