Rozwiązanie konkursu! Sprawdź, co było na zdjęciu!

Tylko kilkanaście pytań dzieli Cię od zdobycia tej książki

Nasza pierwsza, dość spontaniczna i amatorska produkcja stanowiąca jednocześnie rozwiązanie konkursu, otwiera na youtube.com nowy kanał: badanianet. Będą się tam pojawiać co jakiś czas nagrania, które pomogą na przykład w przygotowaniu domowych eksperymentów, a jeśli coś innego przyjdzie nam do głowy na pewno się tam pojawi. Zachęcamy do odwiedzania naszego kanału i do dzielenia się ze znajomymi tym co tam znajdziecie.

Ale najpierw kilka słów o nagrodzie, o którą walczyliście od wczoraj. Co więcej, do końca września będzie jeszcze przynajmniej jedna okazja by ją zdobyć, a więc nic straconego.

Tym razem do wygrania była niesamowita książka “Manipulacja” autorstwa wybitnych polskich psychologów: Wiesława Łukaszewskiego, Dariusza Dolińskiego, Tomasza Maruszewskiego oraz Rafała Ohme.

Czym jest manipulacja i co tak naprawdę można zrobić z drugim człowiekiem? Kto czuje się szczególnie uprawniony do manipulowania innymi? Czy istnieją jakieś środki zaradcze, które można zastosować w formie obrony przed manipulacją? W książce znaleźć można błyskotliwe odpowiedzi wybitnych psychologów na te oraz wiele innych pytań.

Zarówno cały cykl spotkań Bliżej Psychologii, jak i książka będąca ich owocem to odzwierciedlenie idei przewodniej, a mianowicie przybliżania dokonań naukowych laikom oraz odnajdywania praktycznych zastosowań dla wyników badań i eksperymentów naukowych. Psychologia nie jest czarną magią, współczesną alchemią czy wróżeniem z kart, nie jest też hermetycznie zamkniętą sferą, którą można wyizolować z codziennego życia. Być bliżej psychologii to żyć pełniej, mądrzej, lepiej. Chyba warto?

„Próby wpływania ludzi na siebie nawzajem są częścią porządku społecznego. Trudno sobie wyobrazić życie społeczne bez wzajemnych oddziaływań, bez zabiegów, których dokonują jedni ludzie, by ukierunkować zachowania innych. Bez tego nie byłoby socjalizacji, zarządzania, organizacji społecznych, a nawet życia towarzyskiego”.

Wiesław Łukaszewski (fragment ze Słowa wstępnego)

O Autorach:
Wiesław Łukaszewski – wybitny autorytet z zakresu psychologii społecznej i psychologii osobowości. W kręgu jego zainteresowań znajduje się również psychologia motywacji. Autor wielu istotnych artykułów publikowanych w prestiżowych pismach psychologicznych. Znawca tematyki wytrwałości. Miłośnik dobrej literatury. Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, członek prezydium Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Od kilku lat współpracuje również z miesięcznikiem „Charaktery”. Autor kilku znakomitych książek, między innymi: „Wielkie pytania psychologii” (2003), „Wytrwałość w działaniu” wraz z Magdaleną Marszał-Wiśniewską (2006).

Dariusz Doliński – jeden z najwybitniejszych polskich psychologów społecznych. Autor licznych artykułów publikowanych w prestiżowych czasopismach psychologicznych w Polsce i zagranicą. Znawca wpływu społecznego i psychologii reklamy, twórca wielu odkrywczych teorii z zakresu psychologii społecznej oraz psychologii emocji i motywacji. Obecnie dziekan Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, pracownik Instytutu Psychologii PAN oraz Przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Autor wielu znakomitych książek, między innymi: „Psychologii wpływu społecznego” (2000), „Psychologicznych mechanizmów reklamy” (2002) oraz „Technik wpływu społecznego” (2005).

Tomasz Maruszewski – wybitny autorytet w dziedzinie psychologii poznawczej oraz psychologii emocji i motywacji. Jeden z głównych badaczy zjawiska aleksytymii i pamięci autobiograficznej w Polsce. Publikuje w prestiżowych periodykach naukowych. Znawca tematyki psychomanipulacji i wpływu społecznego oraz psychologii poznawczej. Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, członek Polskiej Akademii Nauk oraz zastępca dyrektora Instytutu Psychologii PAN. Współpracuje również z miesięcznikiem „Charaktery”. Autor wielu wspaniałych książek i podręczników: „Psychologia poznania” (2001), „Pamięć autobiograficzna” (2005), „Wokół psychomanipulacji” red. wspólnie z Elżbietą Zdankiewicz-Ścigałą (2003).

Rafał K. Ohme – wybitny psycholog społeczny i zapalony badacz zjawisk nieświadomych. Wyniki swoich badań z sukcesem wykorzystuje w praktyce. Popularyzator neuromarketingu w Polsce i zagranicą. Uczestnik wielu międzynarodowych konferencji związanych z neuropoznaniem i wywieraniem wpływu na ludzi. Świetny popularyzator naukowej psychologii uwielbiany przez studentów. Obecnie pracuje na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu oraz w Instytucie Psychologii PAN. Kilka lat temu założył również własną firmę Lab, która prowadzi akademickie i komercyjne analizy zachowań konsumenckich, organizuje konferencje i niezwykle dynamicznie się rozwija. Autor książki „Podprogowe informacje mimiczne” (2003) oraz redaktor książki „Nieuświadomiony afekt” (2007).

Zapraszamy też do profilu facebookowego oraz na oficjalną stronę z katalogiem pozycji wydawniczych Smaku Słowa.

Rozwiązanie konkursu

Celuloza zbudowana jest z tysięcy cząsteczek glukozy połączonych ze sobą w długi łańcuch, jest polisacharydem (wielocukrem). Tego typu struktury, gdzie jedna duża cząsteczka składa się z połączenia wielu takich samych małych jednostek (merów) nazywany jest polimerem. Celuloza jest biopolimerem, ponieważ występuje w przyrodzie jako element budulcowy ścian komórkowych roślin.

Długie cząsteczki celulozy ustawiają się obok siebie tworząc mikrofibryle, które składają się z około 2000 łańcuchów. Każde 400 mikrofibryli tworzy większe makrofibryle. To właśnie dzięki temu ułożeniu cząsteczek celuloza przybiera postać włókien. W tej formie (wiskoza) stosowana jest w przemyśle na przykład do produkcji chusteczek, takich jak te, które przed chwilą widzieliście na filmie.

Podczas produkcji chusteczki celulozowe są składane i zwijane w kształt walca, a następnie prasowane do postaci tabletki. Sucha tabletka pęcznienie po dodaniu wody i chusteczka wraca do swojej prawdziwej postaci. Jest wilgotna, chłodna i przyjemna w dotyku przez długi czas. Podobno można polać ja wodą z czymś pachnącym, np. odrobiną mydła w płynie i wtedy będziemy mieć pachnącą chusteczkę myjącą.

Najszybciej na ten pomysł wpadła Iwona Bejnar, która otrzymuje nagrodę główną.

Tomasz Wysocki i Natalia Gudaja również podali prawidłową odpowiedź, ale niestety pierwsza była Iwona. Mimo to, za dokładność w opisie działania przyznajemy Tomaszowi i Natalii nagrody pocieszenia (“Gdańsk według Stefana Chwina”)!

Wszystkim, którzy wzięli udział z zabawie serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy. Kolejny konkurs jeszcze w tym miesiącu!

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts