Refleks oznaką długowieczności

Szkoccy badacze obliczyli, że czas reakcji prostej jest silniej powiązany z długością życia niż inteligencja. Co to oznacza? Choć z wcześniejszych badań wynikało, że osoby z niższym ilorazem inteligencji, umierają wcześniej niż osoby o wyższym IQ, wygląda na to, że długie badania kwestionariuszowe można zastąpić krótkim testem refleksy.

Iana Deary z Uniwersytetu w Edynburgu i Geoff Der ze Szpitala Uniwersyteckiego w Glasgow porównali dane zebrane od 898 badanych w 1988 roku do danych na temat śmiertelności wśród tych samych badanych w 2002 roku. W pierwszym pomiarze (gdy badani mieli około 56 lat) oceniano ich iloraz inteligencji, stan zdrowia oraz mierzono czas reakcji prostej (rejestrowano jak szybko badany przycisnął klawisz po ujrzeniu odpowiedniej liczby na ekranie komputera).

Czy masz dobry refleks?

  • No raczej (105%, 21 Votes)
  • Raczej nie (55%, 11 Votes)

Total Voters: 32

Loading ... Loading ...
Jeśli nie jesteś pewien odpowiedzi sprawdź swój refleks w krótkim teście

Zebrano też dane na temat wykształcenia, zatrudnienia i przyzwyczajeń zdrowotnych (m.in. nałogu palenia papierosów). W ciągu kolejnych 14 lat zmarło 185 osób z badanej grupy, analiza ujawniła, że osoby z wyższym IQ miały większe szanse na długie życie, niż osoby z gorszymi wynikami. Podobnie, ci, którzy szybciej reagowali – żyli dłużej niż osoby powolniejsze.

Co ciekawe, okazało się, że czas reakcji jest znacznie lepszym wskaźnikiem długości życia niż IQ. Zdaniem autorów, wolny czas reakcji może być np. objawem degeneracji mózgu, która z kolei może sygnalizować pogorszenie ogólnego stanu zdrowia i większe ryzyko zgonu. Z drugiej strony, związek między wyższym IQ a szansą na dłuższe życie obserwowano nawet w badaniach prowadzonych na 11-latkach, u których nie mogło być jeszcze mowy o starczej degeneracji. W grę może tu więc wchodzić również fakt, że osoby o wyższym IQ częściej wykonują zawody w bezpieczniejszych i zdrowszych warunkach.

Wnioski z tej analizy są więc następujące: inteligencja testowana w wieku 56 lat jest statystycznie powiązana z faktem bycia żywym lub martwym w 14 lat później. Ten związek jest tylko nieznacznie zmniejszony gdy uwzględnimy czy badany pali, jakie ma wykształcenie oraz z jakiej klasy społecznej pochodzi. Co ciekawe, dzięki informacji na temat czasu reakcji badanego można było trafniej przewidzieć stan zdrowia badanego w 14 lat po pomiarze.

Więcej informacji:
Deary, I. J., & Der, G. (2005). Reaction time explains IQ’s association with death. Psychological Science, 16, 64-69.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Sędzia minął się z powołaniem. Z takim refleksem wygrałby nie jedną walkę ;-)

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Smak wódki

Każdy, kto kiedykolwiek spróbował wódki może powiedzieć czy mu smakowała, czy nie. Niewielu jednak potrafi odróżnić smak różnych jej…