Ręczny blef

By: Camilo Rueda López

Wyniki tych eksperymentów mogą zaskoczyć niejednego gracza pokerowego. Według badań opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma „Psychological Science” prawdę o kartach trzymanych w dłoni można wyczytać z ruchu ramion!

Zespół psychologów pod przewodnictwem Michaela Slepiana z Tufts Univeristy postanowił sprawdzić, czy sposób, w jaki gracze przesuwają żetony w czasie obstawiania zakładów, może zdradzać, jak mocne karty mają. W jednym z trzech eksperymentów psychologowie poprosili 78 studentów o obejrzenie krótkich filmów, na których profesjonalni gracze pokerowi obstawiali zakłady. W zależności od prezentowanego klipu uczestnicy widzieli twarz, ramiona albo górną cześć ciała graczy. Zadaniem obserwatorów było oszacowanie, jak mocne karty mają zawodnicy. Wyniki porównujące rzeczywistą siłę kart z przewidywaniami wykazały, że najskuteczniejsi byli uczestnicy obserwujący ramiona graczy. 

“Skuteczność uczestników w odgadywniu jak mocne karty trzyma w ręku zawodowy gracz była większa, gdy obserwowali jego ciało. W przypadku obserwacji wyłącznie twarzy, skuteczność badanych spadał poniżej progu losowości, co sugeruje, że gracze z łatwością potrafili oszukać obserwatorów, manipulując wysyłanymi sygnałami” – podsumowują autorzy badania. I dodają, że jest to kolejny dowód potwierdzający, że ruchy ciała mogą być źródłem ważnych informacji diagnostycznych.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie Camilo Rueda López
Slepian, M.L., Young, S.G., Rutchick, A.M., & Ambady, N. (2013). Quality of professional players’ poker hands is perceived accurately from arm motions. Psychological Science, 24, 2335-2338.
PEŁNY TEKST ARTYKUŁU
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Bardzo intrygujące. Napiecia miesni mimicznych sa łatwiejsze w kontroli niz mieśnie grzbietu ? Może dlatego że gracze znaja pojecie poker face ale nigdy nie słuszeli o pojeciu pokerowych pleców ;-)

Comments are closed.

Related Posts