Konkursy

Quiz z nagrodami – Rozstrzygnięcie!

Autor: Agata Kukwa

Pytania nie były proste, ale nie należały również do najtrudniejszych. Część z nich była podchwytliwa, a część wymagała jedynie uważnego przeczytania pytania. Waszym zadaniem było odpowiedzieć na 10 pytań, podać imię/pseudonim i adres mailowy, a wszystko to w jak najkrótszym czasie. Udział w konkursie wzięło w sumie 125 osób, ale tylko 85 dopełniło wszystkich warunków zadania konkursowego. Aby nie trzymać Was dłużej w niepewności prezentujemy poprawne odpowiedzi, zwycięzców i ranking!

Ponieważ był to debiut takiej formy konkursów na badania.net, chcielibyśmy zapytać Was o zdanie na ten temat:

Czy podobała Ci się quizowa forma konkursu?

  • Tak (79%, 23 Votes)
  • Nie (14%, 4 Votes)
  • Nie brałem/am udziału (7%, 2 Votes)

Total Voters: 29

Loading ... Loading ...

Teraz przejdźmy do rzeczy. Oto 10 konkursowych pytań wraz z odpowiedziami:

Ile komórek nerwowych znajduje się w ludzkim mózgu?
a) ponad miliard
b) ponad 10 milionów
c) ponad 10 miliardów
d) ponad 5 milionów
e) ponad 5 miliardów

Już pierwsze pytanie wzbudziło pewne kontrowersje, ponieważ jak stwierdził jeden z czytelników (Totem) „każda odpowiedź jest dobra, bo przedział jest otwarty z góry”. Jednak, każdy kto wiedział ile mniej więcej jest komórek nerwowych w mózgu zaznaczył odpowiedź ponad 10 miliardów.

Ile planet krąży wokół słońca?
a) 8
b) 7
c) 9
d) 11
e) 10

Przyznam się w tajemnicy, że kiedy układałam pytania konkursowe byłam święcie przekonana, że wokół Słońca krąży 9 planet. Czułam jednak, ze coś nie gra i wtedy wszechwiedząca Wikipedia przypomniała mi, że Pluton w 2006 roku utracił status planety na Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze. Biedny Pluton, a prawidłowa odpowiedź to oczywiście 8.

W jakich jednostkach mierzy się ciśnienie?
a) Pa
b) mmHg
c) mmH2O
d) hPa
e) wszystkie wymienione

Oczywiście ciśnienie mierzy się we wszystkich wymienionych jednostkach. Wszystko zależy głównie od dziedziny, która jest tym ciśnieniem zainteresowana i gdzie się je mierzy. Kiedy pompujecie oponę auta ciśnienie podawane jest najczęściej w atmosferach, kiedy oglądacie prognozę pogody – w hPa czyli wielokrotności Pa (1 hPa = 1000 Pa). W mechanice płynów bardzo często spotkamy się z mmHg oraz mmH2O, czyli milimetry słupa rtęci oraz słupa wody.

W jakiej temperaturze woda ma największą gęstość?
a) -4oC
b) 0oC
c) 4oC
d) 20oC
e) 100oC

Woda ma największą gęstość w temperaturze 4oC. Dokładnie jest to 3.98oC i właśnie w tej temperaturze woda osiąga swoją maksymalną gęstość równą 1kg/dm3.

Jakie słowo oznacza nieuzasadniony strach przed określoną sytuacją czy przedmiotem?
a) schizofrenia
b) psychoza
c) nerwica
d) fobia
e) amnezja

Prawidłowa odpowiedź w tym pytaniu brzmi: fobia. Nic zaskakującego nie napiszę, ponieważ tak właśnie definiuje się to zaburzenie.

Ile soczewek znajduje się w oku?
a) 1
b) 2
c) 3
d) 4
e) Żadnej

W oku znajdują się 2 soczewki. Pierwszą jest rogówka, stanowiąca przezroczystą soczewkę o stałej ogniskowej, czyli nie zmienia kształtu ani położenia. Drugą soczewką jest oczywiście ta znajdująca się za tęczówką o enigmatycznej nazwie soczewka.

W jakim kraju rozgrywa się akcja musicalu Evita?
a) Argentyna

b) Chile
c) Boliwia
d) Francja
e) Stany Zjednoczone

Kto oglądał ekranizację Evity z 1996 roku z Madonną w roli głównej, wie, że jest to historia Evy Peron, pierwszej damy Argentyny i właśnie tam rozgrywa się akcja musicalu.

Kto był pierwszym po 40 latach niekomunistycznym premierem Polski?
a) Edward Gierek
b) Leszek Miler
c) Tadeusz Mazowiecki
d) Lech Wałęsa
e) Marek Belka

Objął urząd 24 sierpnia 1989 roku. Za jego kadencji nastąpiła zmiana nazwy państwa z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na III Rzeczpospolitą Polską, więc formalnie urzędował na stanowisku premiera dwukrotnie. Ostatecznie złożenie jego urzędu nastąpiło 4 stycznie 1991 roku. Mowa oczywiście o Tadeuszu Mazowieckim.

Które z witamin są rozpuszczalne w tłuszczach?
a) A
b) D
c) E
d) K
e) wszystkie wymienione

Jak wspomniał jeden z naszych czytelników (Totem) w komentarzu pod ogłoszeniem konkursu, już sama forma w jakiej zostało postawione pytanie sugeruje, która odpowiedź jest prawdziwa: wszystkie wymienione.

Który z wymienionych sposobów nie jest sposobem poruszania się zwierząt w wodzie?
a) siła odrzutu
b) falowanie ciałem
c) wiosłowanie
d) ślizganie
e) dryfowanie

W Internecie o tym niewiele, ale w niektórych podręcznikach do biologii i w zapomnianym już dawno Świecie Wiedzy można znaleźć informację, że zwierzęta wodne poruszają się stosując: siłę odrzutu (meduzy czy głowonogi), falowanie ciałem (węgorze lub węże morskie), wiosłowanie (większość ryb, niektóre wodne owady i skorupiaki), ślizganie (rekiny). Dryfowanie nie występuje, ponieważ byłoby w tym wypadku tylko bezwolnym znoszeniem przez prądy morskie i wiatr.

Wyniki

Nikomu nie udało się odpowiedzieć poprawnie na wszystkie 10 pytań. W tym konkursie mogliśmy przyznać dwie nagrody w postaci fenomenalnych książek “Każdy inny” wydawnictwa Smak Słowa, za udzielenie największej ilości poprawnych odpowiedzi w najkrótszym czasie.

Zwycięzcami konkursu są:

Mchl z liczbą poprawnych odpowiedzi 9 w czasie 1min 59s
oraz
Chris z liczbą poprawnych odpowiedzi 9 w czasie 2m 42s

Serdecznie gratulujemy!

RANKING - Kliknij aby powiększyć!

Walka była bardzo wyrównana, niestety mogliśmy przyznać tylko dwie nagrody. Prezentujemy zatem ranking uczestników konkursu w postaci imienia/pseudo, liczby poprawnych odpowiedzi i czasu, aby każdy mógł zobaczyć jak wypadł. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i serdecznie dziękujemy za udział. Mamy jednocześnie nadzieję, że konkurs dostarczył Wam choć odrobinę rozrywki i inspiracji do dalszego poznawania świata.

Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, quizach i minizagadkach.

Zachęcamy również Facebookowych czytelników do korzystania z Wiedzowspomagacza, może okazać się przydany przy rozwiązywaniu kolejnych zadań konkursowych ;)

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Agata Kukwa

Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Magister technologii ochrony środowiska, inżynier ochrony i zarządzania środowiskiem. Obecnie doktorantka w Katedrze Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się nowymi technologiami oraz stymulowaniem działalności innowacyjnej w Polsce.