Pokaż się z lepszej strony!

Pracę nad CV zalecamy zacząć od wyboru jak najlepszej fotografii lewego profilu twarzy. Lewa strona twarzy człowieka jest oceniana jako bardziej przyjazna i atrakcyjna niż prawa – informują Kelsey Blackburn i James Schirillo z Wake Forest University.

Wielu z nas zastanawia się, jakie zdjęcie dołączyć do CV. Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie, a każdy chce się pokazać z jak najlepszej strony. Jak wynika z badania opisanego na łamach Experimental Brain Research lepszą stroną większości z nas jest lewy profil. Nie bez przyczyny artyści na większości portretów malują modela z lewej strony.

Blackburn i Schirillo pokazywali 40 studentom fotografie przedstawiające lewe i prawe profile różnych osób. Część zaprezentowali w ich naturalnym układzie, a część w postaci lustrzanych odbić oryginalnych zdjęć. Następnie pytali, w jakim stopniu dana twarz wydaje się badanym przyjazna i atrakcyjna (ocenie podlegały zarówno twarze męskie, jak i kobiece). W eksperymencie zastosowano także inny wskaźnik sympatii i zainteresowania – pomiar rozszerzenia źrenic. Źrenice w sposób nieświadomy rozszerzają się w odpowiedzi na przyjemne bodźce, a zwężają, kiedy obserwator widzi coś przykrego.

Jak się okazało, badani zdecydowanie woleli zdjęcia ukazujące lewe części twarzy, niezależnie od płci osoby z fotografii. Co ciekawe, także lustrzane odbicia lewych profili zostały lepiej ocenione. Te wyniki potwierdził pomiar wielkości źrenic. – Za percepcję i ekspresję emocji odpowiada prawa półkula mózgu. To właśnie ona kontroluje narządy po przeciwnej stronie ciała. W rezultacie lewa strona twarzy jest bardziej ekspresyjna, a emocje pozytywne rysują się na niej bardziej intensywnie. Dlatego wolimy patrzeć na zdjęcia prezentujące lewy profil – podsumowuje wyniki swoich badań Schirillo.

Więcej informacji: Blackburn, K., Schirillo, J. (2012). Emotive hemispheric differences measured in real-life portraits using pupil diameter and subjective aesthetic preferences. Experimental Brain Research, DOI: 10.1007/s00221-012-3091-yArtykuł ukazał się również drukiem na łamach lipcowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

By: Igor Menezes Fotógrafo
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts