Ciekawostki Czy wiesz, że?

Plemniki pływają w kółko

Autor: Agata Kukwa

To, że tor ruchu plemników nie jest idealnie prosty wiadomo nie od dziś. Do tej pory naukowcy twierdzili, że jest to spowodowane specyficznym kształtem witki, która wprawia je w ruch.

Wiele komórek używa wici do przemieszczania się. Energiczne ruchy napędzają otaczający komórkę płyn, dzięki czemu zaczyna się ona poruszać. Na poniższym filmie widać, że niektóre z nich poruszają się po odcinakach okręgu.

Do tej pory wszelkie odkształcenia w toru ruchu plemników tłumaczone były nieregularnym kształtem wici lub główki plemnika.  Dzisiaj dzięki badaniu opublikowanemu w Journal of the Royal Society Interface wiemy, że ruch plemników po okręgu może być spowodowany właściwościami otaczających go płynów.

Według badaczy ruch plemników po okręgu spowodowany jest lepkością płynów, które je otaczają (sperma, czy śluz w pochwie). W sytuacji kiedy gęstość jest odpowiednio wysoka wić odkształca się powodując, że plemnik zaczyna pływać po okręgu.

Odkrycie to rzuca nowe światło na problem bezpłodności czy zwiększania skuteczności zapłodnienia in vitro.

Więcej informacji:
Gadêlha. H., Gaffney, E. A., Smith, D. J., Kirkman-Brown, J.C. (In press). Nonlinear instability in flagellar dynamics: a novel modulation mechanism in sperm migration? J. R. Soc. Interface
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Agata Kukwa

Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Magister technologii ochrony środowiska, inżynier ochrony i zarządzania środowiskiem. Obecnie doktorantka w Katedrze Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się nowymi technologiami oraz stymulowaniem działalności innowacyjnej w Polsce.