Piękno gospodarki

Jaka sylwetka będzie modna w przyszłym sezonie zależy od budżetu i przewidywań analityków finansowych – przekonują badania amerykańskich naukowców.

Piękne elementy są trudno osiągalne. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że ludzie szczupli są pożądani w cywilizacjach rozwiniętych, gdzie dostęp do pożywienia jest łatwy, zaś grubi postrzegani są jako piękni w społecznościach, w których panuje głód.

Terry Pettijohn i Brian Jungeberg z Mercyhurst College przeanalizowali twarze i sylwetki kobiet z okładek magazynu Playboy, w odniesieniu do sytuacji gospodarczej USA.

Zgodnie z oczekiwaniami badaczy, wiek, wymiary, i detale twarzy modelek z lat 1960-2000 korelują z ogólnymi wskaźnikami socjoekonomicznymi. W czasach gdy wskaźniki ekonomiczne nie wywoływały radości, na rozkładówkę magazynu były wybierane modelki starsze, cięższe, wyższe, niż w latach gdy gospodarka osiągała wyniki zadowalające.

Więcej informacji:
Pettijohn, T. F., II, & Jungeberg, B. (2004). Playboy playmate curves: Changes in facial and body feature preferences across U.S. social and economic conditions. Personality and Social Psychology Bulletin, 30(9), 1186-1197.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts