Psychologia

Osobowość internauty

Zanim umówicie się na randkę z internautą, odwiedźcie jego stronę WWW! Psychologowie uważają bowiem, że można poznać wiele szczegółów osobowości człowieka, zaznajamiając się z jego stronę domową.

Print Friendly, PDF & Email

Zanim umówicie się na randkę z internautą, odwiedźcie jego stronę WWW! Badanie opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology pokazuje, że można poznać wiele szczegółów osobowości człowieka, zaznajamiając się z jego stronę domową.

Simine Vazire i Samuel Gosling z University of Texas at Austin polecili niezależnym sędziom kompetentnym, by zapoznali się ze stronami znalezionymi za pomocą popularnej wyszukiwarki i ocenili osobowość ich autorów, używając składającego się z 44 pytań Inwentarza Osobowości “Big Five”. Następnie badacze kontaktowali się z internautą i prosili go o wypełnienie kwestionariusza, a także o wyznaczenie przyjaciela, który będzie oceniać jego osobowość. Wyniki kwestionariuszy wypełnionych przez sędziego, autora strony i jego przyjaciela były bardzo zbieżne.

Gosling uważa, że czyjąś osobowość można poznać, odwiedzając jego biuro czy sypialnię. Nasze otoczenie fizyczne jest bowiem manifestacją tożsamości. Wiele zdradzić mogą na przykład znajdujące się w sypialni plakaty i zdjęcia. Informują też o nas ślady zachowań, czyli rozrzucona pościel, resztki jedzenia na urzędowym biurku itp. Vazire i Gosling twierdzą, że na stronach internetowych nie znajdziemy co prawda śladów zachowań, ale będziemy za to mieć łatwy dostęp do ściśle kontrolowanych przejawów manifestacji tożsamości: zamieszczanych zdjęć, cytatów czy odnośników do innych stron.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Vazire, S., Gosling, S. D. (2004). e-Perceptions: Personality impressions based on personal websites. Journal of Personality and Social Psychology, 87, 123-132.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.