Nieatrakcyjne imię

Mało popularne imię zmniejsza szansę na flirt – donoszą badacze na łamach czasopisma „Social Psychological and Personality Science”.

Jochen Gebauer z Humboldt-Universität w Berlinie sprawdził, w jaki sposób mało popularne imię wpływa na relacje interpersonalne. Zespół Gebauera zaprosił do wypełnienia kwestionariuszy ponad 10 000 osób korzystających z internetowego serwisu randkowego. Analiza uzyskanych w ten sposób odpowiedzi pokazała, że profile osób o mało popularnych i nietypowych dla niemieckiej kultury imionach (np. Kevin czy Samantha), były odwiedzane rzadziej i wzbudzały mniejsze zainteresowanie innych użytkowników portalu. Mało tego, nietypowe imię obniżało samoocenę właściciela, wiązało się z częstszym paleniem papierosów oraz niższym poziomem wykształcenia. „Wyniki tych analiz podkreślają autoreprezentacyjną wartość imienia, które powinno być wybierane przez rodziców z namysłem” – podsumowuje Gebauer.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Gebauer, J. E., Leary, M. R., & Neberich, W. (2012). Unfortunate first names: Effects of name- based relational devaluation and interpersonal neglect. Social Psychological and Personality Science. DOI: 10.1177/1948550611431644

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach majowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
7 comments
 1. Nie uznalabym tych wynikow badan za godne zaufania. Wlasnie jest na odwrot niejednokorotnie w zyciu, osoby z niepopularnym imieniem sa bardziej atrakcyjne niz te ze znanym i pospolitym. Posiadacz niepolularnego imienia utorzsamia sie z nim i czuje swoja wyjatkowosc i jest swiadomy swojej innosci, przez co osobowsc takiego czloweka jest ciekawsza i atrakcyjniejsza i bardziej tajemnicza co sprawia ze jest BARDZIEJ atrakcyjna a nie na odwrot

 2. Badanie ma wadę – imiona nadają rodzice. Cechy charakteru rodziców mogą wpływać na nadawane imię. Cechy charakteru rodziców mogą też wpływać na cechy charakteru dzieci (przez wychowanie i dziedziczenie). Być może osoby z takimi imionami po prostu przeciętnie są mniej atrakcyjne.

  Aby mieć pewny wynik, należałoby utworzyć fałszywe profile i przyporządkowywać im losowo imiona.

  1. Nie od dziś wiadomo że im większy poziom frustracji rodziców z powodu własnego życia tym bardziej wyszukane imiona dają dzieciom – taka nadzieja że skoro nam sienie udao, to jak damy dziecku “swiatowe” imie to ono do tego “świata” trafi – zazwyczaj kończy sie takie myslenie totalnym fiaskiem życiowym.

 3. Hmmm było by dziwne gdyby było inaczej – coś co nie jest atrakcyjne z założenia atrakcyjności nie dodaje – nieatrakcyjne imię, to tak samo jak nieatrakcyjna figura, ubranie czy fryzura.

  Rany 10tysięcy ludzi zaangarzowane i truizm w efekcie – mam nadzieję że ów “badacz” robi to za własne pieniądze?

  1. Tylko co znaczy według Ciebie nieatrakcyjne imię? Bo w artykule jest raczej mowa o imionach rzadkich, a nie jest oceniana sama “jakość” (o ile można ją w ogóle stwierdzić) imienia.

   1. Zwłaszcza ta większa ilość palaczy wśród ludzi z dziwnym imieniem mi się podoba…

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Fantazje po kofeinie

100 miligramów kofeiny, czyli średnia zawartość filiżanki kawy, wystarczy, aby wywołać fałszywe wspomnienia – przekonują naukowcy na łamach…