Nie wszyscy się masturbują

Ipsacja, autoerotyzm, samogwałt, onanizm lub po prostu masturbacja to wg słownika Władysława Kopalińskiego, zaspokajanie popędu płciowego poprzez drażnienie własnych narządów płciowych. Nasi czytelnicy są już w wieku, w którym pojęcia tego nie trzeba już raczej szczegółowo omawiać. Zajmijmy się więc obalaniem mitów.

Czy masturbowałeś/aś się choć raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

View Results

Loading ... Loading ...
Krążą różne poglądy i plotki na temat masturbacji, a najczęściej się chyba powtarza, że wszyscy to robią. Mówi się nawet, że ciężko byłoby znaleźć grupę kontrolną do jakichkolwiek badań nad wpływem masturbacji na „cokolwiek”. Okazuje się jednak, że byłoby to łatwiejsze niż się wydaje.

3116 Amerykanów zapytano czy masturbowali się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a jeśli tak to jak często. Wśród respondentów było 1769 kobiet oraz 1347 mężczyzn, a ich wiek wahał się od 18 do 60 lat.

Na pytanie o masturbację w ciągu ostatniego roku twierdząco odpowiedziało 61% panów i 38% pań. Młodzi mężczyźni oczywiście robią to najczęściej, a ich zapał do autoerotyzmu spada po pięćdziesiątce. Zauważono również, że kobiety w wieku od 20 do 39 lat onanizują się częściej niż te młodsze, lub starsze panie.

Co ciekawe kobiety, których stan zdrowia nie jest najlepszy masturbują się mniej niż panie w stu procentach zdrowe. Jeśli zaś chodzi o mężczyzn, kiepskie zdrowie w niczym im nie przeszkadza.

Badanie potwierdziło również wcześniejsze dane na temat masturbacji. Bez względu na płeć, częstsza masturbacja wiąże się między innymi z:
– wychowaniem w rodzinach liberalnych i mniej opiekuńczych w porównaniu do religijnych o poglądach dość fundamentalnych
– wzrostem edukacji
– z doświadczeniami seksualnymi przed osiągnięciem dojrzałości płciowej
– ze zwiększoną ilością fantazji erotycznych
– z większą ilością stosunków seksualnych odbytych w ciągu całego życia

Utarło się powszechnie, że masturbacja jest wygodnym wyjściem dla osób znajdujących się w związku, w którym życie seksualne nie jest zbyt udane. Badanie to jednoznacznie pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. Osoby, które regularnie uprawiają seks ze swoim partnerem chętniej bawią się same niż osoby, których pożycie nie jest najlepsze. Dodatkowo okazało się, że kobiety, którym w związku brakuje bliskości emocjonalnej chętniej zaspokajają się same.

Zauważono też, że bycie singlem sprzyja masturbacji, co akurat potwierdza powszechne przekonania na ten temat.

Jak widać powodów do onanizowania się nie brakuje i nie jest to również proceder rzadki. Twierdzenie jednak, że wszyscy się masturbują, ale nie chcą się do tego przyznać jest raczej zbyt daleko idącym wnioskiem. Opisane badanie, ma jedną, bardzo dużą wadę – pytania o masturbację zadawane były twarzą w twarz, zatem można by uznać, że część respondentów zwyczajnie wstydziła się przyznać. Mimo to, nie można raczej podejrzewać, że był to aż tak duży odsetek badanych.

Dla porównania można przytoczyć podobne badania przeprowadzone w Chinach. Liczba respondentów wynosiła tam 2828 w wieku od 19 do 59 lat. Pytano tam również o to, czy ankietowani masturbowali się w ciągu ostatniego roku. Mimo, że ankiety przeprowadzano na papierze, a udział w nich brali jedynie mieszkańcy dużych chińskich miast, jedynie 13% kobiet odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Pośród respondentów płci męskiej tylko 35% przyznało się do onanizowania się w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Próbowałam dotrzeć do danych o skali masturbacji w Polsce, niestety bezskutecznie. Wpisanie w wyszukiwarkę hasła o tej tematyce skutkuje głównie wynikami video, które nie są raczej filmami instruktażowymi ;)

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Das, A. (2007). Masturbation in the United States Journal of Sex & Marital Therapy, 33 (4), 301-317 DOI: 10.1080/00926230701385514
Das, A., Parish, W., & Laumann, E. (2007). Masturbation in Urban China Archives of Sexual Behavior, 38 (1), 108-120 DOI: 10.1007/s10508-007-9222-z
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
12 comments
 1. BŁAGAM!!!
  Utarło się powszechnie, że masturbacja jest wygodnym wyjściem dla osób
  znajdujących się w związku, w którym życie seksualne nie jest zbyt
  udane.

  Badanie to jednoznacznie pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie.

  (…) Dodatkowo
  okazało się, że kobiety, którym w związku brakuje bliskości emocjonalnej
  chętniej zaspokajają się same.

  zdanie pierwsze i trzecie są zgodne ale drugie stoi w opozycji do trzeciego!

 2. Niektórzy posłowie mają problem z homoseksualizmem, że jest on grzechem. Według Biblii onanizm również jest grzechem, a średnio 45% dorosłych ludzi się onanizuje. Więc posłowie tacy jak Godson powinni wziąć się za zbawianie grzeszników onanistów, bo jest ich więcej niż gejów – 5%

  1. sorry dziewczyno ale aż chce się zakrzyknąć “Pójdź dziecię jak Cie uczyć każę!!” Otóż w Biblii mamy historie Onana ale jego grzechem nie jest sam akt onanizmu ale… odrzucenia żony brata!!! Co było sprzeczne zarówno z prawami Izraela. Sam onanizm grzechem nie jest, jest nim natomiast korzystanie z pornografii – ale też nie ze względu na jej seksualne podłoże ale ponieważ stanowi ona pogwałcenia przyrodzonej człowiekowi godności i najczęściej jest sprowadzaniem kobiety do roli dmuchanej lalki, a mężczyzny tępego jebaki. Tyle i aż tyle w temacie onanizmu

   Homoseksualizm to inna para kaloszy. Grzechem jest tu odejście od przyrodzonej człowiekowi natury.

 3. A tak na marginesie, wczoraj kolega mi podesłał filmik, który mnie wbił w ziemię;] Zastanawiam się czy może on być potwierdzeniem zaspokajania głębokich instynktów w nas drzemiących biorąc pod uwagę ewolucję;] “Bohater” filmiku chyba raczej nie podpatrzył tego zachowania u ludzi..chociaż kto wie…w dzisiejszych paskudnych czasach;] Zobaczcie jak macie odwagę;)
  http://www.youtube.com/watch?v=khwjD-KVQ_Q

 4. Okej, ale co można mówić o tych wynikach kiedy badane osoby musiały odpowiadać “twarzą w twarz” przed ankieterem? Mam co do tego wątpliwości.
  “Mimo to, nie można raczej podejrzewać, że był to aż tak duży odsetek badanych.” – na jakiej podstawie?

  1. Nie będę bronić tego badania na maxa, ponieważ zgadzam się, że odpowiadanie twarzą w twarz mogło zaburzyć wyniki. Moim zdaniem jednak, zakładanie, że wszyscy się masturbują, albo odsetek ten jest bliski 100% jest lekko przesadzone. Nawet jeśli założymy, że część osób skłamało byłoby przesadą zakładanie, że zrobiło to aż 30% mężczyzn i 60% kobiet. Tym bardziej, że nie ma badań, których wyniki byłyby dużo bliższe 100%. Myślę, że opisaną ankietę można traktować bardziej jako szacunkowe dane, które wskazują pewien trend – nie wszyscy się masturbują :P

  2. Jeszcze dodam, że w tej ankiecie wyszło, że biali amerykanie robią to chętniej niż na przykład afroamerykanie, więc może być tak, że w Polsce odsetek ten byłby dużo wyższy. Myślę, że to fajne pole do badań w naszym kraju :)

 5. “Twierdzenie jednak, że wszyscy się masturbują, ale nie chcą się do tego przyznać jest raczej zbyt daleko idącym wnioskiem.”
  Nie można tego stwierdzić, skoro nie wiecie, ile osób się nie przyznało >_>
  Porównywanie z badaniami przeprowadzonymi w Chinach nie jest tu dla mnie żadnym porównaniem. Duże różnice społeczne i kulturowe według mnie wystarczą, żeby podejrzewać, że jeszcze mniej osób odpowie zgodnie z prawdą (ze wstydu lub obawy, że ich odpowiedź nie jest anonimowa)
  Poza tym, wyniki ankiety przy artykule jak na razie wskazują na to, że jeżeli nie wszyscy ludzie, to przynajmniej prawie wszyscy czytelnicy badań ;)

  1. Masz bardzo dużo racji, próbowałam dotrzeć do innych tego typu badań, ale nie ma ich zbyt wiele.
   Dodam jeszcze, że w artykułe o Chińczykach npisano, że otrzymane wyniki są porównywalne do danych europejskich, więc coś w tym chyba jednak jest ;)

Comments are closed.

Related Posts