Naukowe centrum Torunia

Pięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, sześć kondygnacji, dwie stałe interaktywne wystawy, a także siedem wystaw czasowych. Jedyne centrum nauki na Kujawach i Pomorzu przywita pierwszych gości 9 listopada.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
mieści się w dawnych młynach Richtera. W siedzibie instytucji znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne dla dzieci, sala szkoleniowa oraz biura. Głównym eksponatem, który wita gości, jest wahadło Foucaulta. To najdłuższe, stale działające wahadło w Polsce, które umożliwia obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. – Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. – mówi Marcin Centkowski z CNMW.

Przykręć śrubę i dotknij kosmosu

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało dwie stałe wystawy, które tematyką nawiązują do Torunia i Mikołaja Kopernika. Pierwsza z nich – „O obrotach” – dotyczy ruchu obrotowego i jego zastosowania praktycznego. – Ruch obrotowy stanowi odniesienie do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus…” oraz do dominującego eksponatu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – wahadła Foucaulta. – wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor CNMW. Na wystawę składa się 26 interaktywnych stanowisk, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi. Ekspozycja jest wzbogacona o elementy multimedialne, które ułatwiają przedstawianie omawianych zjawisk.

Druga z wystaw „Rzeka” przedstawia model koryta rzeki – od źródła po ujście. To najdłuższy tego typu eksponat w Polsce. – Ekspozycja nawiązuje do przepływającej przez Toruń Wisły, a odbiorcy mogą dzięki niej poznać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki. – mówi Monika Wiśniewska. Elementem wystawy jest model oczyszczalni ścieków, który ma praktyczne zastosowanie, mianowicie oczyszcza wodę wykorzystywaną w ramach ekspozycji. „Rzeka” to interaktywna wystawa, na której można samodzielnie przeprowadzać eksperymenty i poznać zjawiska hydrologiczne i biologiczne. Pomogą w tym eksponaty – śruba Archimedesa, winda wodna czy fontanna. Na ekspozycję składają się 22 eksponaty. Do budowy modelu koryta rzeki zużyto blisko 3 tony stali nierdzewnej. Rocznie przez wystawę przepłynie blisko 1100 m3 wody.

Zobacz, dotknij, zbadaj, stwórz

W dniu otwarcia CN Młyn Wiedzy zwiedzający zobaczą również siedem wystaw czasowych. W Centrum dostępna będzie największa wystawa optyczna w Polsce. Tworzą ją dwie ekspozycje: „Kalejdoskop – przewrotne oko” i „Barwy ze Słońca”. Odwiedzający ekspozycję spojrzą w największy w Polsce kalejdoskop, umożliwiający wykonywanie zdjęć powstających w nim obrazów. Zobaczą również znikającą rękę, zamienią się twarzą z przyjacielem, dotkną czegoś co nie istnieje, a nawet nawiną promienie światła na szpulkę. – Przy pomocy specjalnie zaprojektowanych eksponatów pokazujemy także działanie camera obscura, aparatu fotograficznego czy światłowodów. – wyjaśnia Monika Wiśniewska.

Wystawa „Barwy ze słońca” to świat kolorów połączony z efektami filmowymi i stroboskopowymi. Odwiedzający zobaczą taniec kolorów, stworzą własny trójwymiarowy obraz, zobaczą jak z trzech barw powstaje kolorowa fotografia, zbadają dlaczego to samo koło obraca się jednocześnie w przeciwnych kierunkach czy poszukają tęczy w szklanym deszczu.
W Centrum zostanie również zaprezentowana wystawa posterowa poświęcona prof. Janowi Czochralskiemu. Wystawa jest ważna dla CN Młyn Wiedzy z tego powodu, że prof. Czochralski pochodzi z regionu Kujaw i Pomorza. Urodził się w 1885 roku w Kcyni. Kolejne piętro zajmie ekspozycja czasowa „Życie”. Przewodnim tematem jest anatomia człowieka. – Dzięki wystawie zwiedzający mogą zobaczyć to, co niewidoczne gołym okiem. Korzystając z modeli i mikroskopów dowiedzą się, co dzieje się wewnątrz ludzkiego ciała. Rozpoznając rośliny i zwierzęta, zobaczymy jak przystosowały się do życia na Ziemi – mówi Marcin Centkowski.

CN Młyn Wiedzy przygotowało także wystawę „Fenomeny elektryczności”. Na 12 stanowiskach, zwiedzający dowiedzą się czy człowiek może być baterią, czym są odnawialne źródła energii, zbadają różne natężenia oporu i dowiedzą się czym jest obieg zamknięty. Z kolei na ekspozycji dźwiękowej „Gra i Buczy” zostaną wyjaśnione tajemnice fizyki dźwięku.
Na wystawie „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” poznamy 400 lat ewolucji lunety i teleskopu. Ekspozycję uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które pozwalają widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów.

Poszukują zaginionej nauki

Od 14 października trwa zabawa „Poszukiwacze zaginionej nauki”, która polega na rozwiązywaniu zagadek i zadań wysyłanych przez CN Młyn Wiedzy do młodych odkrywców. Przez pięć dni w tygodniu poszukiwacze samodzielnie rozwiązują zadania, a w soboty spotykają się na piknikach w toruńskiej Dolinie Marzeń. Podczas nich sprawdzana jest poprawność rozwiązań, odbywają się pokazy fizyko-chemiczne, a uczestnicy zabawy mają szansę na zdobycie punktów. Na zakończenie poszukiwacze z największą liczbą punktów otrzymają nagrody. Najbliższe pikniki zaplanowano 26 i 2 listopada. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie.

Prof. Młynek otwiera klub

W CN Młyn Wiedzy w Toruniu powstaje pierwszy, najciekawszy i najlepszy Klub dla młodych pasjonatów nauki. Profesor Młynek i Docent Wiatrak zapraszają dzieci w wieku szkolnym (6-12 lat) do wspólnej naukowej zabawy. – Uczestnicy naszej zabawy muszą nagrać krótki film o dowolnym urządzeniu lub mechanizmie. Wyjaśnij nam „jak to działa?”. Na przykład: czajnik, głośnik, samochód, drukarka, długopis, maszyna do pisania czy telefon. Wybór należy do Ciebie – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane od 19 października, a na film (na płycie CD) CN Młyn Wiedzy czeka do 31 października. Spośród nadesłanych filmów wybierzemy 30, a ich autorów zaprosimy na uroczyste otwarcie Klubu Profesora Młynka. – Podczas otwarcia rozlosujemy 3 specjalne nagrody dodatkowe. Będzie nimi udział w filmie edukacyjnym, emitowanym w TV i mediach elektronicznych. – mówi Centkowski.

Informacje o otwarciu Klubu Profesora Młynka są dostępne na stronie. CN Młyn Wiedzy jest samorządową instytucją kultury finansowaną ze środków gminy miasta Toruń.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts