Na co czekam w 2011

Robonaut 2
Robonaut 2 – półandroid który w 2011 zagości na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Dzisiejszy artykuł będzie w trochę innej formie, niż ta którą przyjęliśmy na naszym portalu. Zamiast koncentrować się na jednym konkretnym temacie, postaram się wymienić najciekawsze wydarzenia z interesujących mnie dziedzin, które mają odbyć się w nadchodzącym roku.

Astronautyka

Będzie ciekawie. Na luty i kwiecień zaplanowane są dwa ostatnie loty programu Space Shuttle. Kończy się epoka niezbyt udanej, ale bardzo użytecznej kosmicznej ciężarówki. W kwietniu i czerwcu z kolei mają odbyć się drugi i trzeci lot Dragona. Podczas czerwcowego lotu ma nastąpić dokowanie kapsuły do Międzynardowej Stacji Kosmicznej. Wydarzenie bez precedensu, a od jego powodzenia zależy dalszy los zarówno SpaceX jak i NASA – być może bowiem w przyszłym roku podjęta zostanie decyzja czy sektor prywatny dostanie zlecenia na transport astronautów na orbitę okołoziemską.

Robonaut 2
Robonaut 2 - półandroid który w 2011 zagości na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Pracowity rok zaplanowała Chińska Agencja Kosmiczna, która planuje na marzec umieszczenie na orbicie własnej załogowej stacji kosmicznej.
W nadchodzącym roku mamy też zobaczyć start dwóch nowych misji marsjańskich. W listopadzie ma wystartować chińsko-rosyjska misja dwóch próbników: Fobos-Grunt i Yinghuo-1. Sonda rosyjska ma wylądować na Fobosie – księżycu Marsa – a następnie powrócić na Ziemię z próbkami gleby. W tym samym miesiącu startuje Curiosity, czyli największy jak dotąd (ważący blisko tonę i mierzący prawie trzy metry długości) marsjański łazik. Wyposażony jest on między innymi w zestaw eksperymentów mających za zadanie zbadać skład marsjańskiej gleby i atmosfery, ze szczególnym wskazaniem na związki organiczne.

Średniej wielkości Mars Exploration Rover (Spirit/Opportunity), mały Sojourner i duży Mars Science Laboratory czyli Curiosity
Od lewej Mars Exploration Rover (Spirit/Opportunity), Sojourner i Curiosity

Astronomia

Nowy rok zaczniemy dość ciekawie, bo już czwartego stycznia będziemy mogli (jeśli pogoda na to pozwoli) obserwować w Europie częściowe zaćmienie Słońca.
W maju cztery planety (Jowisz, Wenus, Merkury i Mars) znajdą się na niebie bardzo blisko siebie (w obszarze o średnicy 6 stopni). Co prawda z powodu bliskości Słońca będzie to trudne do zaobserwowania, ale spodziewajcie się fali raportów o UFO.
Na kolejne spektakularne wydarzenie będziemy musieli poczekać aż do 10 grudnia, kiedy będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca.

Na gruncie teoretycznym, dwóch badaczy z uniwersytetów Harvard i Kalifornijskiego w Santa Cruz opublikowało w 2010r. artykuł w którym przewidują, że to właśnie w 2011r. zostanie odkryta pozasłoneczna planeta o warunkach na powierzchni przypominających naszą Ziemię. Poczekamy, zobaczymy.

Technologie

Trochę boję się tego fragmentu, bo zahacza niebezpiecznie o jasnowidzenie. W tej dziedzinie pewne jest właściwie tylko to, że zostaniemy zaskoczeni i to nie raz. Mimo to jednak możemy z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że:
Urządzenia mobilne nadal będą zdobywać coraz większą popularność, oraz że będą się pojawiać coraz to ciekawsze pomysły na ich wykorzystanie.
Skończy się pula adresów IPv4. Wydarzenie raczej symboliczne, bo internet od dłuższego czasu jest już na nie przygotowany, pokazuje jednak jak bardzo rozwój technologii może zaskoczyć jej twórców. Trzydzieści lat temu, gdy definiowano ten standard, nikomu przez myśl nie przeszłoby, że w jedną sieć można spiąć kilka miliardów urządzeń.

Biały Tesla Model S w hali wystawo
Pototyp Tesla Model S na targach we Frankfurcie

Firma Tesla Motors, założona przez znanego nam skądinąd Elona Muska, ma zamiar wypuścić na rynek Teslę Model S – elektryczny czterodrzwiowy sedan zasilany wymiennymi bateriami, który może pochwalić się całkiem dobrymi osiągami (0-100km/h w 5,6s), konkretnym zasięgiem (od 260km do 480km w zależności od wersji) oraz zabójczym wyglądem.

Inne

Co jest cięższe, kilogram w roku 2010, czy kilogram w roku 2011? Odpowiedzią na to pytanie ma się zająć Generalna Konwencja Miar ustalając czy wzorcem kilograma nadal będzie platynowo-irydowy odważnik, czy zostanie on wyrażony przy pomocy stałych fizycznych.

Metalowy cylinder pod dwoma szklanymi kloszami
Jedna z replik wzorca kilograma. (C) Mr. Bo Bengtsen, Danish National Metrology Institute, zdjęcie na licencji CC-BY-SA 3.0

Na co Ty czekasz w 2011 roku?

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts