Mózg podzielony

Z pewnością wiesz już dużo o funkcjonalnych różnicach w budowie i działaniu półkul mózgu. Dla przykładu, wiesz dobrze, że nasze emocje kontrolowane są przez półkulę prawą, zaś rozsądek przez lewą. Nie jest to jednak takie proste! Obie półkule są porównywalnie aktywne gdy robimy coś emocjonalnego lub szczególnie mocno nad czymś myślimy. Do czego przydaje się więc taki podział? Przegląd wiedzy na temat działania półkul przedstawia Iain McGilchris w poniższym wykładzie.

Doktor Iain McGilchrist to praktykujący w Londynie psychiatra i autor kilku bestsellerów na temat neuropsychologii. Wykład McGilchrista ilustrowany jest przez twórców grupy RSA Animate, co gwarantuje szczególnie barwną narrację. Uwaga: animację należy odtwarzać na pełnym ekranie aby móc dostrzec wszystkie niuanse ilustracji!

O kilku konsekwencjach płynących z tych różnic pisaliśmy już na badania.net. W naszym archiwum znajdują sie m.in. teksty na temat konsekwencji dominującej wśród mieszkańców Ziemi praworęczności w procesie podejmowania decyzji czy porzucania szkodliwych nawyków żywieniowych.

Więcej informacji:
Disclaimer: Niestety naukowe dane prezentuje tylko 1/3 wykładu. Dalsze 2/3 prezentacji to raczej seria spekulacji autora. Więcej danych na stronie autora http://www.iainmcgilchrist.com/
Print Friendly, PDF & Email
Sending
User Review
0 (0 votes)
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts