Mierzyć siły na zamiary

Małżonkowie nie powinni przeceniać wartości swoich partnerów – ostrzegają badacze na łamach przeglądu Journal of Personality and Social Psychology.

Doktor James McNulty z Uniwersytetu Stanowego w Ohio i profesor Benjamin Karney z Uniwersytetu na Florydzie rejestrowali interakcje par młodych małżonków. Badani mieli za zadanie rozmawiać ze sobą na temat trudności w ich małżeństwie. Ich dyskusje były nagrywane na taśmie wideo a następnie oceniane przez niezależnych sędziów na skali umiejętności radzenia sobie z problemami. Sami małżonkowie wypełniali również kwestionariusze dotyczące poziomu ich satysfakcji z małżeństwa, oczekiwań względem małżeństwa oraz zachowań partnera w przyszłości. Procedura była powtarzana co sześć miesięcy przez cztery kolejne lata. Spośród 82 par 12 rozstało się w czasie trwania badania.

Wiele osób myśli, że niskie oczekiwania w połączeniu z dobrymi umiejętnościami radzenia sobie z problemami to przepis na miłe zaskoczenie w odniesieniu do małżeństwa. Jednak, zaniżanie oczekiwań może skutkować zmniejszeniem zaangażowania w związek. Wyniki ustaleń badaczy są następujące: osoby mające wysokie oczekiwania co do przyszłego szczęścia na początku małżeństwa oraz słabe umiejętności w zakresie rozwiązywania ewentualnych problemów wpędzają się w poczucie niezadowolenia z małżeństwa.

– Student, który posiada wysoki poziom umiejętności, ale nie oczekuje od siebie zbyt wiele, prawdopodobnie nie włoży niezbędnego wysiłku w przygotowanie się do końcowego testu i najpewniej nie otrzyma wysokiej noty – obrazowo tłumaczy swoje wyniki McNulty. – Analogiczną prawidłowość zaobserwujemy u studenta, który nie posiadając umiejętności potrzebnych do zdobycia najwyższej oceny, wkłada wiele wysiłku w jej zdobycie. Gdy upragniona ocena okazuje się nieosiągalna, będzie on odczuwał frustrację i niezadowolenie – kontynuuje badacz.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com
McNulty, J. K. & Karney, B. R. (2004). Positive expectations in the early years of marriage: Should couples expect the best or brace for the worst? Journal of Personality and Social Psychology, 86, 729-743.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts