Matematyka miłości

Jeśli tylko uda Ci się powstrzymać od złośliwych komentarzy, możesz żyć w udanym związku przez długi czas – sugerują obliczenia naukowców z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle.

Mechanizm skupiania się na pozytywnych wypowiedziach partnera towarzyszy nam w fazie zakochania i szybko odwraca się po wstąpieniu w związek małżeński. Jak wynika z matematycznej analizy sprzeczek po ślubie, złośliwe komentarze oraz przewracanie oczami w reakcji na głupstwa partnera to najlepsza droga do rozwodu. John Gottman przez ponad dziesięć lat zbierał dane na temat matrymonialnej algebry. Obserwował i skrzętnie opisywał ekspresję mimiczną podczas 15 minutowych rozmów małżeństw dyskutujących na temat spornych kwestii, takich jak seks czy pieniądze. Połączenie metod matematycznych i psychologicznych zaowocowało publikacją książki „The Seven Principles for Making Marriage Work” opisującej równanie regresji pozwalające przewidzieć czy sprzeczająca się para zdoła przetrwać przyszłe konflikty.

– Krótkie wywiady z około 700 parami przeprowadzono niedługo po ślubie i po czterech latach małżeństwa, pozwoliły przewidzieć jakość ich związku z 94% skutecznością. – Skuteczność naszej metody jest wyższa niż terapeutów, którzy próbowali ustalić to na własny sposób – mówi dr Gottman.

Zdaniem badaczy największym zagrożeniem (czynnikiem tłumaczącym najwiekszy procent wariancji wyjaśnianej przez równanie) dla miłości romantycznej jest pogarda dla partnera. Przewracanie oczami w czasie wypowiedzi partnera mówi nam wszystko co chcielibyśmy wiedzieć o dopasowaniu obserwowanego małżeństwa– tłumaczy Gottman. Naukowcy sugerują, że istnieje prosty sposób na zwiększenie swoich szans na wytrwanie w szczęściu z małżonkiem: wystarczy ignorować złośliwe komentarze!

Więcej informacji:
Gottman, J. (1994). Why Marriages Succeed or Fail. New York: Simon & Schuster.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Można też cofnąć się o krok do tyłu i ignorować lub obracać w żart głupoty, które partner czasem wygaduje. Nie reagować w złośliwy sposób na to :) Nie od dziś wiadomo, że mowa jest srebrem a milczenie złotem i sprawdza się to nie tylko w relacjach małżeńskich, partnerskich, ale też i koleżeńskich ;)

Comments are closed.

Related Posts