Czy wiesz, że?

Małpie interesy

Kupowanie zabawki tarzającemu się po ziemi ze złości dziecku, możemy uznać za przejaw rodzicielskiej porażki lub za opłatę na poczet chwili wytchnienia. Jak donoszę badacze, podobne problemy dotykają również innych osobników z rodziny naczelnych.

Jak donosi magazyn Science, szczodrość może być zachowaniem egoistycznym. “Dzielenie się jedzeniem z innymi nie polega na oczekiwaniu na podobną wzajemność w przyszłości” – mówi doktor Jeffrey Stevens z Uniwersytetu w Minnesocie. – “Chodzi tylko o wykupienie chwili spokoju”przekonuje naukowiec. Małpy dzielące się jedzeniem, chcą jedynie uniknąć nagabywania przez żebrzącego kompana.

Badacz dostarczał umieszczonym w klatce małpom owocowych posiłków. W sąsiedniej klatce zamykał głodnego reprezentanta tego samego gatunku i obserwował zachowania obu zwierząt. małpy bardzo rzadko podawały pokarm przez kraty głodnemu koledze, ale jeśli usunięto dzielące ich pręty i wygłodniały osobnik miał szansę prosić, ukraść lub walczyć o jedzenie, bogatszy osobnik najczęściej dzielił się otrzymaną porcją.

Stevens zaobserwował też, że głodne małpy mocniej nagabywały sąsiada jeśli pokarm był podany w małych porcjach. “Uliczni żebracy również proszę tylko o drobne, zakładając, że zasoby przechodniów są dużo większe”tłumaczy badacz.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Fancycrave
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.