Lesbijkę rozpoznasz po twarzy

Spostrzeganie tak oczywistych cech jak rasa, płeć czy wiek raczej nie zaskakuje. Co innego orientacja seksualna. W serii trzech eksperymentów Nicholas Rule oraz jego współpracownicy wykazali, że bez wskazówek w postaci fryzury, makijażu, a nawet brwi, twarz oraz same oczy, pozwalają wyłuskać informację na temat seksualnych preferencji. 

W literaturze anglojęzycznej możemy spotkać się ze słowem „gaydar”, które odnosi się do intuicyjnej umiejętności rozpoznawania orientacji seksualnej. Gdy chwilę o niej pomyślimy, łatwo dojść do wniosku, że gesty,ubiór oraz sposób zachowania może wiele powiedzieć na temat seksualnych zainteresowań drugiej osoby. Tak więc ciężko uznać, że jest to wyjątkowa umiejętność wybranych osób. Okazuje się, że w sposób automatyczny i z dużą precyzją jesteśmy w stanie określić orientację seksualną kobiet i mężczyzn. Wspomniany już Nicholas Rule w 2008 roku (Rule & Ambady, 2008) udowodnił, że ludzie potrafią oszacować czy mężczyzna jest hetero czy homoseksualny wyłącznie na podstawie twarzy widzianej przez 50 milisekund (1 ms = 0,001 s)! 

Czy potrafisz rozpoznać geja lub lesbijkę?

 • Raczej tak, ale muszę się dobrze przyjrzeć (39%, 109 Votes)
 • Nie, zawsze mam z tym problem (32%, 91 Votes)
 • Tak, bez większego problemu (29%, 83 Votes)

Total Voters: 283

Loading ... Loading ...

Tym razem młody badacz skierował uwagę w stronę płci pięknej i postanowił sprawdzić, razem z zespołem, czy efekty uzyskane w przypadku mężczyzn, dotyczą także kobiet. Rule wyselekcjonował w sumie 192 zdjęcia kobiet z Internetu (98 identyfikujący się jako hetero oraz 94 jako homoseksualne). Zdjęcia prezentowane były w trzech wersjach: twarz od brody do czubka głowy razem z włosami i uszami, twarz bez włosów i uszu oraz same oczy bez brwi. 

Czterdzieści jeden osób, w tym dwadzieścia dwie kobiety, oglądało zdjęcie całej twarzy lub wyłącznie oczu, a ich zadanie polegało na dokonaniu prostego wyboru. Klawisz S oznaczał, że kobieta jest heteroseksualna, a klawisz L – homoseksualna. Już pierwsze wyniki wykazały, że uczestnicy na podstawie twarzy lub oczu potrafili, z większym niż zgadywanie prawdopodobieństwem, zaklasyfikować kobiety do odpowiedniej grupy. W kolejnym badaniu wykorzystano zdjęcia owalu twarzy bez włosów i uszu, jednak tym razem bodziec wyświetlał się tylko na 40 milisekund. Oznacza to, że jego odbiór ocierał się o granice podświadomego spostrzegania (umowna granica to 33 milisekundy, jednak wtedy możemy mówić tylko i wyłącznie o przypadkowym wyborze). 

Dwadzieścia jeden osób, w tym dziewięć kobiet oraz 192 zdjęcia pozwoliły Rule’owi uzyskać piękną replikację. Analiza wykazała, że nie było mowy o przypadku. Badane osoby na podstawie samego owalu twarzy oraz w czasie ocierającym się o możliwość świadomego spostrzegania, nadal potrafili rozpoznać, które panie pociąga płeć piękna. Oczywiście 100% skuteczności nikt z uczestników nie osiągnął, jednak wgryzienie się w dane pokazało, że jedna osoba zaklasyfikowała zdjęcia z 95% celnością, a tylko dwie z 10% i było to najgorszy wynik. Na deser Rule zostawił najlepsze, dzieląc 36 osób na dwie grupy, których zadaniem po raz kolejny była klasyfikacja owali twarzy. Pierwsza grupa poproszona została o podejmowanie decyzji najszybciej jak potrafi, natomiast drugiej pozwolono zastanowić się nad każdym zdjęciem i nacisnąć klawisz po jego dokładnej analizie. 

Okazało się, że zbyt długie myślenie nad oceną twarzy, niwelowało otrzymany wcześniej efekt. Wyniki grupy nie odbiegały statystycznie od losowego wyboru w przeciwieństwie do osób, które podejmowały decyzje szybko i bez zastanowienia. Według autorów szybkie, dokładne i podejmowane na podstawie minimalnych wskazówek, decyzje o orientacji seksualnej kobiet sugerują, że jest to proces automatyczny. 

Same wyniki rodzą kilka poważnych pytań. Przede wszystkim w badaniu wykorzystano zdjęcia białych kobiet, więc nie wiemy czy odkryty mechanizm można uogólnić na inne rasy. Nie wiadomo także na podstawie jakich wskazówek odczytujemy orientację seksualną drugiej osoby. I najważniejsze choć dość banalne, dlaczego orientacja seksualna daje się odczytać z twarzy? Logika podpowiada, że ze względów ewolucyjnych, wymaga to jednak udowodnienia. 


Kierowanie się intuicją to naturalne zachowanie wielu kobiet. Mężczyźni wolą każdą decyzje przemyśleć, choć w działaniu bywają porywczy. W świetle badań Rulego nie dziwi więc, że to kobiety utożsamia się z umiejętnością rozpoznawania homoseksualistów, gdy w rzeczywistości panowie także dysponują tą zdolnością. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że obie płci nie mają pojęcia o jej istnieniu. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, na temat informacji jakie potrafimy odczytać z ludzkiej twarzy, polecamy artykuł: Przygoda na jedną noc czy zwiazek na całe życie?

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Rule, N., Ambady, N., & Hallett, K. (2009). Female sexual orientation is perceived accurately, rapidly, and automatically from the face and its features Journal of Experimental Social Psychology, 45 (6), 1245-1251 DOI: 10.1016/j.jesp.2009.07.010
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
6 comments
 1. Autor artykułu porusza zagadnienie dość banalne lecz niezwykle interesujące. Rzetelnie uwiarygadnia swój tekst przedstawiając badanie docenianego, kanadyjskiego profesora Nicholas Rule. Czy po przeczytaniu tekstu dowiadujemy się o tym czy można rozpoznać orientację seksualną z twarzy kobiety ?

  Nicholas Rule to obsypany nagrodami badacz z Uniwerytetu w Toronto więc trudno podważać wiarygodność eksperymentu i raczej pozostaje delektować się jego wynikiem. Zatrzymując się na chwilę przy terminie matematycznym zwracam uwagę na nadmierną ilość informacji statystycznych. Interesujące zagadnienia tego artykułu są przytłoczone ilością procentów i liczb przy których czytelnik o naturze humanisty może dostać zawrotu głowy. Obszary tekstu pozbawione statystyk pochłania się z dużą przyjemnośćią i okraszenie ich symbolicznymi danymi byłoby z mojego punktu widzenia wystarczające a płynność czytania hamuje analiza matematyczna. Z drugiej strony rozumiem co autor chciał nam przekazać i podkreślenie tego liczbami uwiarygadnia treść. Szkoda, że nie udało nam się jednak poznać danych jak wyglądał wynik osób badanych pomiędzy osobą najlepszą, która osiągnęła poziom 95% rozpoznawalności orientacji seksualnej a najsłabszymi, legitymującymi się wynikiem 10%. Drażni konkluzja o tym, iż jednak wciąż nie wiemy na jakiej podstawie dokonujemy trafnych stwierdzeń co do orientacji kobiet. Czy odpowiedzialna jest za to tylko wspomniana intuicja obojga płci ? Warto było również dodać kilka zdań wyjaśniających skąd bierze się intuicja i co o niej prawi nauka. Bocian wychodzi jednak obronną ręką odsyłając nas do innych tekstów tego gatunku dzięki którym możemy uzupełnić wiedzę na ten temat.

  Podsumowanie teksu wypada pozytywnie. Mieliśmy informacje o tym kto przeprowadzał eksperymenty na jakiej grupie osób i na podstawie jakiej ilości fotografii. Bez przytłoczenia informacjami matematycznymi tekst nie byłby kompletny, więc nawet osoby dostające gęsiej skórki przy okazji wszelakich statystyk muszą tutaj przymknąć oko. Kobieta ze zdjęcia głównego w tym materiale, przyciąga wzrok do artykułu i o tym też chciałem wspomnieć dlatego, że ilość spędzonego czasu w wpatrywanie się Jej oczy nie sprzyja poprawnemu wytypowaniu orientacji seksualnej co możemy wyczytać w tym udanym tekście naukowym.

 2. piękna kobieta na zdjęciu
  mam nadzieje ,że nie lezbijka

 3. Może – ewolucyjnie mógł się taki mechanizm wytworzyć żeby osobniki heteroseksualne nie marnowały czasu na kontakty z osobnikami homoseksualnymi (bo z tej mąki jak wiadomo chleba nie będzie), ale mi sie to i tak “nie widzi”.
  Raz tylko bezbłędnie rozpoznałem lesbijki na przystanku autobusowym… ale po zachowaniu nie po wyglądzie.

 4. Przepraszam, to dla mnie dość ważne; czy kobieta na zdjęciu jest lezbijką?

  1. a co będziesz się umawiał? Odradzam modelki to “pustostany” padniesz z nudów nim jeszcze zdąży Ci zbrzydnąć patrzenie na nią.

Comments are closed.

Related Posts