Łagodzący uśmiech

Spodziewając się stresującego wyzwania, warto na chwilę zmusić twarz do uśmiechu – sugerują psychologowie na łamach „Psychological Science”.

Tara Kraft i Sara Pressman z University of Kansas zaprosiły do eksperymentu 170 zdrowych studentów. Uczestnicy zanurzali na minutę rękę w wodzie o temperaturze 2-3°C, przyjmując w tym czasie neutralny wyraz twarzy lub uśmiechając się na siłę. Potem studenci poświęcali pięć minut na regenerację, a naukowcy mierzyli w tym czasie ich tętno.

W grupie osób uśmiechających się tętno uczestników było o wiele niższe niż w grupie osób z neutralną ekspresją twarzy. „Uśmiech łagodzi odpowiedź ciała na stresujący bodziec niezależnie od tego, czy w danym momencie czujemy się szczęśliwi, czy nie” – podsumowują badaczki.

Więcej informacji:
Zdjęcie (CC) Greg Peverill-Conti
Kraft, T. L., & Pressman, S. D. (2012). Grin and bear it: The influence of manipulated facial expression on the stress response. Psychological Science, 23(11), 1372-1378.

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach listopadowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email
Sending
User Review
0 (0 votes)
Total
0
Shares
3 comments
  1. To jakas brednia niebotyczna – trzymanie kończyny w tak zimnym miejscu powoduje dotkliwy ból, kolesie ” regenerowali” się szybciej, tylko dlatego iż uśmiechając się na siłę musięli zmuszać się do myślenia. Tym, więc zapominali o bólu. Taki sam efekt wywołam zmuszając ich by np drugą ręką sprawdzali numerki na zdrapkach, lub grzebali sobie w nosie.

      1. Nie zajmuje sie banialukami.
        A jak “badaczki” chca czegos sie dowiedziec to trzeba delikwentow podpiąć do monitoringu mózgu i stwierdzic co się uaktywnia a co zostaje tlumione. Wtedy praca jest poważna imscisla, teraznto mniemanologia gdybana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts
Czytaj dalej

Ręczny blef

Wyniki tych eksperymentów mogą zaskoczyć niejednego gracza pokerowego. Według badań opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma „Psychological Science” prawdę…