Zdrowie

Zdrowotne koszty uzyskania przychodu

Presji zakończenia projektu w firmie towarzyszył sześciokrotny wzrost ryzyka zawału – wynika z nowych badań korelacyjnych opublikowanych na łamach Journal of Epidemiology and Community Health.

Badanie polegało na analizie kwestionariuszy wypełnionych przez niemal 1400 osób z regionu Sztokholmu między 45 a 70 rokiem życia po przebytym zawale serca. Wyniki tej grupy porównywano do zdrowych osób w podobnym wieku i z tego samego regionu. Kwestionariusz składał się ze szczegółowych pytań o doświadczenia zawodowe z ostatniego roku i z dni poprzedzających zawał serca.

Wyniki wskazują, że nawet krótkoterminowy ale intensywny stres, który najczęściej wywołuje zakończenie ważnego projektu w pracy, zwiększa ryzyko zawału o wiele bardziej niż stresujący, ale mniej intensywny projekt realizowany przez cały rok.

Z innych badań wynika, że największe ryzyko przejścia zawału występuje w poniedziałkowy ranek. Zdaniem niektórych badaczy to w chwilę po zakończeniu ważnego projektu dopadają nas największe problemy zdrowotne. Gdy opadają emocje, doświadczamy kosztów długotrwałego i intensywnego pobudzenia organizmu.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by rawpixel
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.