Konkursy

Konkurs! Co się stanie, gdy…?

Autor: Agata Kukwa

Mówi się wiele na temat topnienia lodowców i gór lodowych oraz wpływu tego procesu na poziom mórz i oceanów. Szacuje się również, że może się on podnieść o 4-6 cm jeśli stopniałby cały, dryfujący we wszystkich zakątkach świata lód. Zainspirowani tym faktem postanowiliśmy przeprowadzić mały domowy eksperyment, który jest dzisiaj tematem konkursu.

Tym razem podnosimy poprzeczkę, ponieważ zadanie konkursowe składa się z 2 części, a nagrodę zdobędzie tylko jedna osoba, która najszybciej poda prawidłową odpowiedź podając jednocześnie najlepsze uzasadnienie. Pisząc najlepsze, mamy oczywiście na myśli najbliższe prawdzie lub prawdziwe.

Zadanie konkursowe:

1. Gdy lód w naczyniu stopnieje, poziom wody w naczyniu

a) podniesie się
b) obniży się
c) nie zmieni się

2. Uzasadnij swoją odpowiedź :)

Odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzach poniżej, na Facebook’u lub przesyłajcie mailem. Pamiętajcie, liczy się każda minuta!

Na odpowiedzi czekamy maksymalnie 24h czyli do godziny 10:00 22.09.2010 roku (środa). Wtedy też nastąpi rozstrzygnięcie konkursu.

Do wygrania:

Niesamowita książka “Manipulacja” autorstwa wybitnych polskich psychologów: Wiesława Łukaszewskiego, Dariusza Dolińskiego, Tomasza Maruszewskiego oraz Rafała Ohme.

Czym jest manipulacja i co tak naprawdę można zrobić z drugim człowiekiem? Kto czuje się szczególnie uprawniony do manipulowania innymi? Czy istnieją jakieś środki zaradcze, które można zastosować w formie obrony przed manipulacją? W książce znaleźć można błyskotliwe odpowiedzi wybitnych psychologów na te oraz wiele innych pytań.

Zarówno cały cykl spotkań Bliżej Psychologii, jak i książka będąca ich owocem to odzwierciedlenie idei przewodniej, a mianowicie przybliżania dokonań naukowych laikom oraz odnajdywania praktycznych zastosowań dla wyników badań i eksperymentów naukowych. Psychologia nie jest czarną magią, współczesną alchemią czy wróżeniem z kart, nie jest też hermetycznie zamkniętą sferą, którą można wyizolować z codziennego życia. Być bliżej psychologii to żyć pełniej, mądrzej, lepiej. Chyba warto?

„Próby wpływania ludzi na siebie nawzajem są częścią porządku społecznego. Trudno sobie wyobrazić życie społeczne bez wzajemnych oddziaływań, bez zabiegów, których dokonują jedni ludzie, by ukierunkować zachowania innych. Bez tego nie byłoby socjalizacji, zarządzania, organizacji społecznych, a nawet życia towarzyskiego”.

Wiesław Łukaszewski (fragment ze Słowa wstępnego)

O Autorach:
Wiesław Łukaszewski – wybitny autorytet z zakresu psychologii społecznej i psychologii osobowości. W kręgu jego zainteresowań znajduje się również psychologia motywacji. Autor wielu istotnych artykułów publikowanych w prestiżowych pismach psychologicznych. Znawca tematyki wytrwałości. Miłośnik dobrej literatury. Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, członek prezydium Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Od kilku lat współpracuje również z miesięcznikiem „Charaktery”. Autor kilku znakomitych książek, między innymi: „Wielkie pytania psychologii” (2003), „Wytrwałość w działaniu” wraz z Magdaleną Marszał-Wiśniewską (2006).
Dariusz Doliński – jeden z najwybitniejszych polskich psychologów społecznych. Autor licznych artykułów publikowanych w prestiżowych czasopismach psychologicznych w Polsce i zagranicą. Znawca wpływu społecznego i psychologii reklamy, twórca wielu odkrywczych teorii z zakresu psychologii społecznej oraz psychologii emocji i motywacji. Obecnie dziekan Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, pracownik Instytutu Psychologii PAN oraz Przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Autor wielu znakomitych książek, między innymi: „Psychologii wpływu społecznego” (2000), „Psychologicznych mechanizmów reklamy” (2002) oraz „Technik wpływu społecznego” (2005).
Tomasz Maruszewski – wybitny autorytet w dziedzinie psychologii poznawczej oraz psychologii emocji i motywacji. Jeden z głównych badaczy zjawiska aleksytymii i pamięci autobiograficznej w Polsce. Publikuje w prestiżowych periodykach naukowych. Znawca tematyki psychomanipulacji i wpływu społecznego oraz psychologii poznawczej. Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, członek Polskiej Akademii Nauk oraz zastępca dyrektora Instytutu Psychologii PAN. Współpracuje również z miesięcznikiem „Charaktery”. Autor wielu wspaniałych książek i podręczników: „Psychologia poznania” (2001), „Pamięć autobiograficzna” (2005), „Wokół psychomanipulacji” red. wspólnie z Elżbietą Zdankiewicz-Ścigałą (2003).
Rafał K. Ohme – wybitny psycholog społeczny i zapalony badacz zjawisk nieświadomych. Wyniki swoich badań z sukcesem wykorzystuje w praktyce. Popularyzator neuromarketingu w Polsce i zagranicą. Uczestnik wielu międzynarodowych konferencji związanych z neuropoznaniem i wywieraniem wpływu na ludzi. Świetny popularyzator naukowej psychologii uwielbiany przez studentów. Obecnie pracuje na Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu oraz w Instytucie Psychologii PAN. Kilka lat temu założył również własną firmę Lab, która prowadzi akademickie i komercyjne analizy zachowań konsumenckich, organizuje konferencje i niezwykle dynamicznie się rozwija. Autor książki „Podprogowe informacje mimiczne” (2003) oraz redaktor książki „Nieuświadomiony afekt” (2007).

Więcej informacji:
Zapraszamy też do profilu facebookowego oraz na oficjalną stronę z katalogiem pozycji wydawniczych Smaku Słowa.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Agata Kukwa

Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Magister technologii ochrony środowiska, inżynier ochrony i zarządzania środowiskiem. Obecnie doktorantka w Katedrze Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się nowymi technologiami oraz stymulowaniem działalności innowacyjnej w Polsce.